Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Společnost

Den, kdy zemřel Magor

Svět se od smrti Ivana M. Jirouse v roce 2011 zásadně změnil, svoboda nikoli

Autor: Karel Cudlín
Autor: Karel Cudlín

Uběhly čtyři roky od chvíle, kdy jsme se dověděli, že zemřel český undergroundový velikán, básník a novinář Ivan Jirous. Stačí zabrousit na internetu do událostí dne, a jsme v naprosto jiných časech. Jsme v době, kdy se zdálo, že postačí vyřešit korupci českých politických špiček a budeme konečně žít v normálním svobodném světě, který si umí vymoci svá práva. No, jak říká pan Patizon, je to trochu jinak. Ovšem ne všechno.

Hlavní zprávou 10. listopadu roku 2011 byla informace, že tehdejší ministr průmyslu Martin Kocourek utajil před finanční správou ve svém rodinném rozpočtu šestnáct milionů korun a veřejně to vysvětloval faktem, že šlo o odklonění peněz z dosahu manželky, se kterou se rozcházel. Kdo si pamatuje Martina Kocourka? A hlavně, kdo si pamatuje, že politici a veřejnost naléhali na premiéra Petra Nečase, aby Kocourek okamžitě odstoupil, a on to vážně udělal? To tehdy ještě fungovalo.

Grossův chráněnec Kadlec načapán. Švýcaři našli podezřelé miliony na jeho kontě. Jeden z mnoha titulků na další dané téma toho dne. Největší podezřelou částku, jaká byla na účtech českých státních úředníků objevena, odhalili Švýcaři. Vlivný státní úředník Tomáš Kadlec za dobu svého šéfování Čepru získal podezřelých 30 milionů korun. Není to přitom jediný neobvyklý příspěvek, jenž leží na kontě Tomáše Kadlece, persony propojené se Stanislavem Grossem. Psala média. Jen si připomeňme, že policie se zabývala oběma případy, Kadlecovým i Kocourkovým, a že u obou kont šlo podle jejího šetření o zákonné peníze.

Arabští lídři se ten den shodli, že syrský režim Bašára Asada má na kahánku a brzy – ve výhledu týdnů - skončí Asadovým odchodem do zahraničí. Rusko bylo víceméně důvěryhodnou zemí a ten den se o Moskvě psalo hlavně v souvislosti s čerstvým vstupem do WTO, vlivné Světové obchodní organizace. Dolar v Česku podražil – to slovo nechybělo v žádném tehdejším titulku – na skoro devatenáct korun.

Citace: „Současně se plánuje zahájení rychlejší vlakové dopravy na trase Moskva -Suzemka - Kyjev. Následovat bude trasa Moskva - Kursk, která má být výhledově prodloužena přes Charkov až do Soči a na Krym. Stranou nezůstane ani spojení Moskva - Smolensk - Krasnoje -Minsk, které by mělo být prodlouženo až do Varšavy a Berlína.“ To byla jediná zpráva toho dne o ukrajinském poloostrovu Krym. Islámský stát neexistoval a slovo uprchlík bylo v den Magorovy smrti použito v médiích ve čtyřech článcích – o čtyři roky později to během jednoho dne 424×.

Vzpomínka na Magora dala panu Patizonovi možnost uvědomit si velikost zlomu, který poslední čtyři roky přinesly. A sílu rizik, kterými tento svět oplývá. Ale také potvrzení víry, že ideje svobody, radosti a spravedlnosti, jež měl v sobě Magor zakódované, se na rozdíl od tváře světa vůbec nemění.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].