Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Čínský prezident dobyl na Hradčanech další kótu

Pro policii nemusí platit Ústava, řekl soud. Stačí jí k tomu dopravní značky

Průvod demonstrantů pochoduje směrem k Pražskému hradu. • Autor: Matěj Stránský
Průvod demonstrantů pochoduje směrem k Pražskému hradu. • Autor: Matěj Stránský

Městský soud v Praze rozhodl, že policie může zakázat či neumožnit ústavou zaručené a úřady povolené demonstrace kvůli dopravním omezením, a to ještě nesmyslným a účelově vymyšleným. Zhruba tak se dá chápat výrok senátu o policejní akci, která před rokem neumožnila stovkám protibetských demonstrantů sejít se na Hradčanském náměstí. Důvod známe. Oficiální návštěva čínského prezidenta a evidentní strach Hradu, že by čínský komunistický pohlavár nesl nelibě pohled na tibetské vlajky - viz článek Respektu Tuhý výklad operace Tibet.

Nejde jen o to, že policie alibisticky chránila čínského papaláše, který není ze své země příliš zvyklý na odpor či protesty občanů. Problém je, že opatření bylo namířeno proti ústavním právům českých občanů. Policie se pokoušela vysvětlit, že šlo o bezpečnost, strach z teroristického útoku, dokonce že šlo prostě o blíže nezdůvodněné opatření podle silničního zákona. Nic z toho se nakonec při soudním státní neukázalo pravdou. Nebyl nejmenší důvod bránit demonstrantům, aby se sešli na ohlášeném místě. Navíc pořadatelé věděli, že v dobu konání demonstrace nebude na Hradu ani český, ani čínský prezident – takže ohrožení jejich bezpečnosti demonstranty nepřicházelo do úvahy.

Soud teď jen řekl, že žalobu podanou několika pořadateli v čele s Martinem Bursíkem zamítá, a že se něčím takovým, jako je zákon o pozemních komunikacích, dá omezit ústavní právo. Víc jsme se nedozvěděli, soud odkázal na písemné zdůvodnění a ze slov soudce lze dovodit, že půjde o velmi formální a složité vysvětlení důvodů ve smyslu: když se policie rozhodne zmařit povolenou demonstraci, stačí po formálním rozhodnutí magistrátu nebo městského úřadu postavit na ulici značku „průchod zakázán“ a policisté nebudou muset ani vysvětlovat, proč ji tam postavili. Z toho, co soudce řekl, to vypadá, že zdůvodněním může být jen to, že tam mají právo tuto značku postavit. Čínský prezident musí takový rozsudek ocenit.

V době, kdy tato země řeší sjezdy politických stran, dluhopisy ministra financí, údajné sledování vily ministra vnitra či právo na domobranu, rozsudek zřejmě zapadne. Přitom v něm jde o víc než ve všech výše vyjmenovaných událostech., říká pan Patizon;  jde v něm o Ústavu a lidská práva. Nicméně, pan Patizon je přesvědčen, že pozornost věci bude věnována, až rozhodne vyšší soud, tedy Nejvyšší správní soud, kam se žalobci míní obrátit. Protože logika, selský rozum, ale i pohled mnoha ústavních právníků jasně říká, že dopravní značky jsou právně hluboko pod Ústavou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].