Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Čínské dobrodružství PPF možná končí

Co by mohl napovídat propad zisku Kellnerova impéria

Autor: HN - Lukas Biba
Autor: HN - Lukas Biba

Skupina PPF oznámila auditovaný výsledek svého hospodaření za první pololetí letošního roku. Ztrátu – u PPF skoro neznámý pojem - ve výši deseti miliard korun. Je to dost velký meziroční propad, protože loni za první pololetí vykázala PPF zisk osmnácti miliard korun. Podle ekonomů to není pro Kellnerovu PPF velká pohroma. „Celková aktiva PPF byla ke konci letošního června 44 mld. EUR a vlastní kapitál připadající na akcionáře 8,2 mld. EUR (8,8 mld. ke konci roku 2019),“ uvádějí oficiální čísla - a proti tomu je ztráta 318 milionů eur maličkost. Ale něco to přece jen signalizuje a pro Česko to může být dobrá zpráva.

Hlavní podíl na ztrátě PPF nese totiž společnost Home Credit, která se pohybuje především na čínském trhu. A právě tato firma byla v minulosti jedním z hlavních lobbistů pracujících pro úzkou spolupráci Česka s Čínou. O vlivu PPF na formování tuzemského politického podlézání autoritářskému komunistickému Pekingu není pochyb. Obrat spotřebitelských půjček Home Creditu čínským občanům deset let utěšeně rostl a tvořil až pětinu zisku impéria.

Home Credit byla jediná zahraniční firma, která dostala od čínské vlády povolení k poskytování podobných půjček – takže lobbování a podlézání Pekingu mělo pro PPF logiku. Jenže vše pomíjí. Home Credit v září oznámila, že za první pololetí utrpěla ztrátu v přepočtu osmnácti miliard korun. A nejvíce ztratila na čínském trhu.

Jistě, čínská ekonomika se v první půli roku kvůli koronaviru z Wu-chanu skoro zastavila, takže utrpěla logicky i firma Home Credit. Souběžně s tím se začaly zpřetrhávat nitky spolupráce PPF s čínským technologickým obrem Huawei, který dostal poměrně velkou stopku v podnikání v Česku už přede dvěma lety od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. PPF pak před měsícem oznámila, že nepůjde do budování sítí 5 G s Huawei, jak se dlouho čekalo, ale s evropskou firmou Ericsson.

Dohoda s firmou Ericsson je spolu s úpadkem obchodu Home Credit v Číně nadějí, že telekomunikační a mediální impérium (Cetin, O2, Telenor, televize CME), do kterého investovala PPF skoro sto miliard korun, neskončí pod vlivem Pekingu a tamních ideologů. Zatím jen naděje. PPF rozvíjela přátelské vztahy s čínskými komunisty příliš dlouho, Podporovala – někdy utajeně – jejich vliv v Česku hodně dlouho a silně na to, aby nové zprávy dovolily nějaký jásot. Uvidíme.

Ale i kdyby se naděje ochladnutí vztahů PPF a Pekingu naplnily, pořád  je tu velké riziko. I bez Číny (pokud je to skutečně Kellnerova nová cesta) bude telekomunikační, mediální a finanční impérium PPF velmi silné a vlivné. A bude potřebovat obrovský veřejný dohled.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].