0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře22. 3. 20164 minuty

Babiše čeká velké ponížení, ale v záloze má Zemana

Majitel Agrofertu nemůže před sněmovnou dotaci obhájit

Andrej Babiš sdělí ve středu před sněmovnou jméno majitele anonymních akcií společnosti Farma Čapí hnízdo a vůbec z ničeho se tím neočistí. Čtyřiapadesátimilionová injekce pro jeho farmu a podezření na dotační podvod se nedá vysvětlit jednoduchým odkazem typu „akcie společnosti jsem v tu dobu nedržel já, ale můj právník“. Nebo kdokoliv jiný. Představitelé opozice nebo koalice by museli na takovou debatu rezignovat, nebo by museli projevit značnou hloupost, aby se jim nepodařilo dostat ministra financí a jednoho z nejbohatších Čechů na kolena. Ale o to nejde. Důležitější je, co potom.

Ať Babiš představí jako majitele a investora Čapího hnízda kohokoli, vysvětlování teprve začne. Za jakých podmínek ten kdokoli získal od Andreje Babiše (jeho firmy) akcie Čapího hnízda? Kolik za ně zaplatil? A za kolik je prodal Andreji Babišovi o pět let později, když získal Babiš Čapí hnízdo nazpět? A kolik platil investor a majitel anonymních akcií za pronájem pozemku, na nichž bylo Čapí hnízdo rekonstruováno? Ty pozemky patří celou dobu Babišovi, tedy jeho firmě Imoba. Jak vypadala smlouva o pronájmu?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

A jak vypadala třeba smlouva o používání internetové domény capihnizdo.cz, která také patřila celou dobu Babišovi? Nebo – kdo, jak a  odkdy splácí tři sta padesát milionů úvěru, který si neznámý majitel půjčil u banky na rekonstrukci Čapího hnízda? Jak je vůbec možné, že takový úvěr dostala společnost, jejímž jediným majetkem byly podle účetních knih dva miliony na hotovosti. A jak je možné, že společnost Čapí hnízdo vůbec padesátimilionovou dotaci dostala, když nesplňovala jednu ze základních podmínek, tedy že v okamžiku požádání o dotaci musí být dva roky činná? Nebyla, to jde opět vyčíst z oficiálního účetnictví firny ZZN Agro, přejmenované v roce 2008 na Farma Čapí hnízdo.

Je tedy otázka, zda má smysl prodlužovat bytí Andreje Babiše ve vládě. Nebude to dobré nakonec ani pro sociální demokraty, ani pro lidovce.

Pokud to Andrej Babiš vše vysvětlí, ok. Oddechneme si a budeme věřit, že podmínky pro přidělování dotací fungují docela férově. Ovšem je málo pravděpodobné, že se nám dostane takového vysvětlení. V normální demokracii by byl politik, na němž ulpívá velké podezření z padesátimilionového podvodu, přinucen koaličními partnery i opozicí k odchodu. V Česku se to nestane. Koalice Babiše podrží do doby, než bude ukončeno vyšetřování, evropské protikorupční nebo tuzemské policejní. To už oznámil premiér Bohuslav Sobotka.

Je to špatné řešení pro demokracii, ale možná to bude krátkodobě dobré řešení pro stabilitu Česka. Babiš bude muset být sociálním demokratům a lidovcům vděčný za to, že jej podrželi ve vládě; a možná se tak podaří prosadit některé zákony, které Babiš, a tím pádem i strana ANO zatím odmítají. Třeba ten o střetu zájmů. Třeba budou změněna dotační pravidla, která jsou dnes – zásluhou vlády Bohuslava Sobotky a majitele křesla ministra financí  Andreje Babiše – velmi výhodná pro Agrofert.

Ale možná si to autor blogu s panem Patizonem jen namlouvají. Že se Andrej Babiš polepší. V záloze má totiž spikleneckou náklonnost prezidenta Miloše Zemana a přízeň slušného počtu občanů, kteří pořád nepochopili, že je ve vládě především kvůli penězům pro jeho firmu Agrofert. Kam povede zemi spojenectví Babiš-Zeman?  Možností jsou předčasné volby… Andrej Babiš položí současnou vládu, Miloš Zeman jmenuje vládu úřednickou, která bude vyhovovat oběma. Andrej Babiš zase získá prostor pro obrovskou předvolební kampaň, v níž vysvětlí, že kauza Čapí hnízdo byla jen pokusem o to odstranit jej z politiky, protože on – Andrej Babiš - vadí úplatným politikům. Stačí projet sociální sítě, weby a některá média a hned je jasné, že v Česku je dost lidí náchylných tomu znovu uvěřit, když navíc tuhle tezi podporuje tak důvěryhodný prezident této země.

Je tedy otázka, zda má smysl prodlužovat bytí Andreje Babiše ve vládě. Nebude to dobré nakonec ani pro sociální demokraty, ani pro lidovce. Že si občané v téhle době, připomínající rétorikou začátek války, zvolí xenofoby, nácky nebo proputinovce? Víc hlasů dostanou extremisté určitě, ale je vyloučeno, aby jich dostali dost na ovládnutí Česka. Také bude záležet, jak další dění zvládnou „normální“ politici, a zda se najde někdo nově důvěryhodný. V parlamentu je takových pomálu; to je zatím největší slabina a riziko celé téhle nabízené úvahy.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].