Andrej Babiš mluví pokorněji, ale pořád neříká pravdu
 
Babiš a Prymula
Andrej Babiš s Romanem Prymulou • Autor: Matěj Stránský

„Je mi líto, stále na vládě diskutujeme o finální podobě opatření. Avizovaný projev je proto nutné odložit.“ Tímto tweetem oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula, že v pondělí deset minut před osmou večer nepromluví na třech celostátních televizních kanálech k veřejnosti, jak bylo v plánu. V nejsledovanějším čase měl srozumitelně občanům téhle země vysvětlit, jaká nová opatření vláda chystá, aby zbrzdila dramatický nárůst nemocných koronavirem, a bohužel i mrtvých.

Situace bezpochyby není dobrá. Podle informací Respektu ministři pracovali s možným scénářem vývoje, který počítal s tím, že 23. října budou v nemocnicích zhruba čtyři tisíce hospitalizovaných a o jen tři dny později bude tisíc pacientů potřebovat intenzivní péči. To by znamenalo zahlcení špitálů podobně jako na jaře v Itálii - a nikdo si to jistě nepřeje opakovat.

Reklama
Reklama

Vláda včetně Prymuly nakonec předstoupila před kamery až v deset večer s tím, že se po složitém jednání dohodla na nových restrikcích. Kromě již zavřených divadel či kin od středy až do začátku listopadu ministři zavřeli školy včetně prvních stupňů, stejně tak kluby, bary a restaurace (mimo vydávání jídla take away). Maximální počet lidí, kteří se mohou shromáždit, omezili na šest, na veřejnosti se také nebude smět konzumovat alkohol.

„Udělat to musíme, nemáme další šanci. Jinak logicky by došlo k přetečení kapacity nemocnic,“ řekl k tomu na tiskovce Prymula. Premiér Babiš zároveň ujistil veřejnost, že část uzavřených provozů a institucí se znovu rozběhne od 2. listopadu. Jenže v tom je problém: nakolik opatření skutečně zafungují, ukážou až následující dny, nikdo s jistotou nemůže nic předpovědět. Premiér však stále vytváří dojem, že se vše relativně brzy přežene, a pak už bude situace už víceméně dobrá. Realita je ale často komplikovanější než plány a pro covid to platí několikanásobně: je možné, že Babiš bude muset před veřejnost brzy opět předstoupit a znovu ji žádat o delší strpení restrikcí.

Právě důvěra veřejnosti a ochota respektovat vládní opatření je přitom pro zvládnutí pandemie klíčová. A v tomhle vláda v čele s Andrejem Babišem dělá vše proto, aby jí měla co nejméně. Byl to premiér, kdo se v létě postavil proti nošení roušek a sám odjel k moři. A nic nedělal ani na konci srpna, i když měl data, jaká rizika hrozí a kolik lidí se nakazí. Jednat začal až v momentě, když už byla situace neudržitelná.

Jenže místo toho, aby se omluvil a zkusil si důvěru lidí získat, začal na ně házet vinu za špatnou situaci. Letní bezstarostnost k současné situaci jistě přispěla, ale prvotní impuls k „rozmarnému létu“ – jak situaci popsal lékař Hynek Bartoš - pochází právě od alibistického postoje vlády a hlavně jejího premiéra. Teď výměnou za to mluví Andrej Babiš pokorně, ovšem chyby stále nepřiznává a situaci opět líčí růžověji, než jaká může být. Nejde samozřejmě o to se navzájem strašit, ale je nejvyšší čas férově si začít říkat pravdu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte