Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Sobotkova strategie

Co měl šéf ČSSD dělat jiného?

Není pochyb o tom, že Bohuslav Sobotka byl v úterý ponížen, protože musel ustoupit tlaku a vyslovit se pro podporu vlády Miloše Zemana. Popřel tím vše, co do té doby tvrdil. Kritizují ho média, dělají si z něj legraci sociální sítě. Ano, ale aniž bych chtěl obhajovat jeho rozhodnutí, je třeba říct, že moc jiných možností neměl.

31 kom1 • Autor: Respekt
31 kom1 • Autor: Respekt

Nejdříve se na to podívejme fakticky. Jaký dopad bude mít to, že ČSSD podpoří prezidentskou vládu? Žádný, i tak ji s velkou pravděpodobností nezíská. Bohuslav Sobotka v posledních dnech zjišťoval, že Miloš Zeman (nikoli Michal Hašek) má na jeho stranu velký vliv. Sociální demokraté mají vyzkoušené, že jejich členové podporují toho, kdo se zdá být silnější. Jsou tak ochotní zaříznout i svého předsedu. Stalo se to i Vladimíru Špidlovi, kterého pomohl sesadit Stanislav Gross, jenž sehrál roli užitečného idiota v plánech Miloše Zemana.

Grossovu roli nyní převzal Michal Hašek a Bohuslav Sobotka stál před otázkou: Mám se odpravit kvůli hlasování, které má nulový význam? A to dokonce ještě před tím, než vyhraji volby a stanu se premiérem?

Kdyby se rozhodl jít do střetu, co by tím získal? Možná uznání komentátorů a mohl by se chlubit pevnými stanovisky. Voličům by to ale nevysvětlil. Spolustraníkům by to nevysvětlil a nabil by Haškovi se Zemanem.

Sobotka tak popřel sám sebe, nepochybně. Podobně jako kdysi popřel sám sebe Karel Schwarzenberg, když říkal, že odejde z vlády kvůli Jiřímu Čunkovi, ale nakonec si to rozmyslel. Tehdy udělal dobře. Jestli udělal dobře i Bohuslav Sobotka, to ukáže budoucnost. Bude o tom muset přesvědčit historii.

I přes výše řečené, není možné zapomínat ani na to, že obraz a vliv politika se skládá z řady jeho kroků a dojmů. Bohuslav Sobotka už delší čas bojuje s obrazem slabého muže. Jeho kompromisy z poslední doby se obrací proti němu. Například podpora Miloše Zemana v prezidentské volbě byla chyba. Obětování Jiřího Dienstbiera, který marně usiloval o místopředsednický post v ČSSD, byla chyba. Nehledání podpory uvnitř strany, byla a je chyba.

Sobotka trochu připomíná Vladimíra Špidlu. Prostě řídí stranu, se kterou má jen minimum společného. Nejhorší zásah na pověsti tak nedostal Sobotka (ten se aspoň snažil uvažovat jinak), ale sociální demokracie, která se jeví jako nesvéprávná strana, která je hračkou Miloše Zemana. A jak řekl trefně Jiří Pehe v rozhovoru pro Respekt, z pravděpodobné spolupráce ČSSD a KSČM po příštích volbách se tak stává dvojnásobná noční můra.

(Podrobněji v příštím Respektu.)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].