Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře, Politika

Proč Alena Vitásková potřebuje Renatu Veseckou

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně byla jmenována do vlivné funkce tajně a protizákonně

Renata Vesecká • Autor: HN
Renata Vesecká • Autor: HN

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká spojovaná s érou, kdy její úřad zřejmě asistoval na krytí zločinů, se stala místopředsedkyní velmi vlivného Energetického regulačního úřadu. (ERÚ). Šéfová úřadu Alena Vitásková, sama dnes souzená za krytí solárního podvodu skoro za dvě miliardy korun, ji představila v úterý zkoprnělým podřízeným se slovy, že Vesecká bude pro úřad velkou legislativní posilou.

O tom, že obě ženy měly v minulosti velmi blízko k ODS a zřejmě i Janě Nagyové, se psalo už v minulosti. Tahle indicie možná trochu osvětluje, proč si Vitásková vybrala Veseckou jako ženu podobného ražení jako je ona sama: bude jí loajálně krýt záda. Ale šéfová ERÚ to tentokrát docela přehnala.

ERÚ je hlavním regulátorem české energetiky a má velkou moc při určování cen – třeba elektřiny. Navíc má co říct k budoucnosti směřování české energetiky. Měl by být tedy veden zkušenými odborníky, neboť jde o oblast, v níž se laik snadno ztratí. I proto říká zákon, že místopředsedou ERÚ se může stát jen osoba, která „má nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídící nebo vedoucí funkci“. Renata Vesecká s energetikou nikdy nic společného neměla.

Alena Vitásková • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Alena Vitásková • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

V úřadu by měla odpovídat za žaloby a návrhy ERÚ, které se týkají hlavně solární energetiky. Fajn, spoustu majitelů solárních elektráren dostalo licenci za podivných okolností – o tom ví Vitásková zásluhou svého procesu hodně.

Sama se přitom vydává za bojovnici proti solárním baronům. Problém je, že informace, které dodává úřadům o předražených cenách za solární energii, jsou často zavádějící, nepřesné a nafouklé. Zainteresovaným institucím včetně státních zástupců a policie jsou většinou podání Vitáskové k ničemu a odkládají je.

Vitásková ovšem ztrácí půdu pod nohami nejen kvůli tomu, že je souzena a hrozí jí až deset let vězení. Sobotkova vláda chce úřad reformovat - a hlavně, v budoucnu by ho měla řídit místo jednoho šéfa pětičlenná rada. Když to dopadne, tak už za rok. Vitásková tedy sází na poslední zoufalou kartu. Jediné, v čem jí může Renata Vesecká pomoct, je prosazení v profilu nepostradatelné poslední bojovnice proti solárním baronům. Dalšími, tentokrát už lépe zpracovanými žalobami.

Pan Patizon ale pochybuje, že to vyjde. Vesecká není žádný zvláštní právník a o oblasti, kvůli které byla najata, toho ví jen velmi málo. Ale pokud v Česku platí zákon, měla by paní Vesecká svůj post hlavně okamžitě opustit, protože hrubě nesplňuje zákonem dané požadavky na místo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].