Můžeme se ale spolehnout na to, že se David Rath odvolá
Můžeme se ale spolehnout na to, že se David Rath odvolá • Autor: ČTK

Bývá pravidlem, že čím později od spáchání trestného činu je rozsudek vynesen, tím je relativně nižší. Tedy pokud souzený mezitím nepáchá další zločiny. Ovšem v případě Davida Ratha to tak s pravděpodobností hraničící s jistotou nebude.

Doktor Rath se snaží vynesení rozsudku co nejvíce oddálit. Ale způsob, který k tomu zvolil, mu nepomůže. Už překročil hranici, kdy jeho „obhajoba jakýmkoli přípustným způsobem“ ztratila účelnost, glanc i důvěru. A všichni, kromě něho, už to chtějí mít za sebou.

David Rath se pravděpodobně stane českým rekordmanem v délce závěrečné řeči obžalovaného. Zabere mu jeden a půl dne před soudem. Půlden máme za sebou a neslyšeli jsme nic nového. Rath tvrdí, že je nevinen, že je proti němu veden vykonstruovaný politický proces - a obšírně cituje z románů, v nichž osud pronásledovaného hrdiny byť jen zdánlivě připomíná jeho vlastní úděl.


Exhejtman vyzkoušel na svou obranu, co šlo. Zpochybnil svědky, zpochybnil důkazy, pokusil se odložit proces, zrušit jej, prohlásil soudce opakovaně za podjatého a žalobce za slouhy nejmenované politické moci, která jej chce zlikvidovat, měnil obhájce. Zkoušel to různě, ale zapomněl na jednu věc.

Kateřina Kottová a Petr Kott na chodbě Krajského soudu v Praze
Kateřina Kottová a Petr Kott na chodbě Krajského soudu v Praze • Autor: ČTK
V jeho procesu jde o spravedlnost a představitelé spravedlnosti se snaží, aby nebyla překryta zneužíváním institutů obhajoby. Tedy - David Rath by třeba mohl čistě teoreticky měnit advokáty, dokud by nevystřídal všech dvanáct tisíc v Česku působících. Má na to právo, ale takový krok by komplikoval spravedlnost zneužitím nástrojů spravedlnosti. A soudy na Rathovu hru nepřistoupily.

Ještě to není jisté, ale rozsudek bude asi vynesen tento týden. David Rath nemůže čekat zproštění, protože sedm lidí v „jeho“ procesu už bylo odsouzeno. A on může čekat ještě vyšší trest než sedm a půl roku vězení. Tedy rozsudek, který byl vynesen nad manžely Kottovými.

Byl v době páchání trestného činu vysokým politikem, veřejnou osobou, a soud jej bude z principu posuzovat přísněji. Autor blogu i pan Patizon odhadují, že David Rath uslyší u soudu verdikt osm a půl roku vězení.

Můžeme se ale spolehnout na to, že se David Rath odvolá. Naštěstí je řízení před odvolacím soudem daleko jednodušší, s největší pravděpodobností se obejde i bez přítomnosti Ratha samotného. Ale i tak neuslyší veřejnost definitivní rozsudek dříve než příští rok.

Na druhou stranu – čtyři roky od Rathova zatčení do pravomocného rozsudku jsou v tak závažné věci jako je komplikovaná korupce, docela slušným časem nalezení spravedlnosti - časem za něž by se nemusela stydět žádná fungující justice ve světě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte