Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Někdo to Rath horké

Republika Rath - obálka týdeníku Respekt 6/2009 • Autor: Archiv
Republika Rath - obálka týdeníku Respekt 6/2009 • Autor: Archiv

Kdy nastává ideální chvíle pro otestování naší důvěry v policii? Když dojde k zatčení opozičního předáka, prohledání jeho bytu a kanceláře. Zvlášť pokud jde o takového politika, který se roky profiluje jako zlý muž opozice, který nemine jedinou příležitost, aby své oponenty vypeskoval.

Co tedy každého napadlo, když se poprvé dozvěděl o včerejším nočním zatčení Davida Ratha? Že jde o zvůli policie, jak to prohlásila Rathova mluvčí? Nebo že česká justice konečně měří stejným metrem a nezastaví se ani před tak mocným mužem, jako David Rath je? Přejme české justici i sobě, aby v tomhle neoficiálním průzkumu převažovala druhá možnost. Ostatně opatrní jsou zatím i Rathovi kolegové z ČSSD, kteří vzorně čekají, s čím se tedy policie vytasí.

To je skutečně jediná možná reakce na překvapivou zprávu dnešního rána. Policie zatkla Davida Ratha a sedm dalších lidí už včera večer a prohledala jejich byty. Dnes ráno pokračovala prohlídka v Rathově kanceláři na středočeském hejtmanství. Důvodem má být korupce při sjednávání veřejných zakázek placených z evropských fondů, o němž se v souvislosti s řadou krajských úřadů už skutečně nějaký čas mluví. O Rathovi zatím nebyla vážná zmínka, to ale samozřejmě neznamená, že není do něčeho zapletený.

O vážnosti případu svědčí i další věci. Šetří jej protikorupční jednotka, tedy žádná řadová policejní ucha, která jsme mohli bezradné sledovat při zadržení opilého Romana Janouška. Dále Ratha jako poslance chráněného imunitou mohla policie zatknout jedině při spáchání trestného činu nebo bezprostředně poté. A těžko si představit, že by policisté riskovali své kariéry, kdyby tomu tak nebylo.

Už včera ostatně zástupci justice razii oznámili předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové, která měla o zatčení Ratha podle formálních pravidel vědět. Dnes Němcová prohlásila, že policie chytla hejtmana přímo při „spáchání trestného činu“.

Celkově vzato - evidentně jde o vážný případ, který zatím naznačuje banální pravdu, že vůči korupci není imunní nikdo, tedy ani sociální demokracie. Její předseda Bohuslav Sobotka platí za Rathova stranického spojence, to ale nutně neznamená, že by jej musela aféra nějak vážně oslabit. Média i veřejnost si budou všímat hlavně toho, jak předseda ČSSD k obvinění Ratha přistoupí. Nakolik bude umět přiznat chybu, podpořit důvěru v nezávislou policii a následně pak svoji stranu průhlednou a poctivou politikou „padni komu padni“ očistit.

Zdaleka ale samozřejmě nejde jen o Ratha a jeho ČSSD. O hodně hraje právě policie. V posledních dvou letech se pomalu zbavuje pověsti služky mocných a my potřebujeme, aby v tomto trendu pokračovala. Úspěšně vyřešený případ Rath v tom může jedině pomoct.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].