Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Ministr Heger uspěl, VZP má nové vedení

Krůček po krůčku. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) • Autor: HN, Libor Fojtik
Krůček po krůčku. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) • Autor: HN, Libor Fojtik

Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna má po včerejšku nové šéfy. Ředitele Pavla Horáka po šesti letech nahradí Zdeněk Kabátek, ředitel pro ekonomiku na ministerstvu zdravotnictví. Odstoupil také předseda správní rady, jeden z „rebelů“ ODS Marek Šnajdr, vystřídá ho náměstek ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) Petr Nosek.

Pro pojišťovnu to je dobrá zpráva. Dosavadní vedení bylo spojeno s neprůhlednými zakázkami, především s projektem IZIP. Ten stál už dvě miliardy korun a nefunguje zrovna výstavně, například elektronické zdravotní knížky lékaři ani pacienti vůbec nevyužívají. Existuje navíc podezření, že část peněz skončila jinde, než měla - už v září dal Heger trestní oznámení kvůli tomu, že se ministerským kontrolorům nepodařilo zjistit, jak bylo použito přes čtyři sta milionů korun (více Začala záchrana VZP, Respekt 47).

Kabátek v pondělí prohlásil, že chce pojišťovnu a její finance stabilizovat, vyřešit její smluvní politiku a úzce při tom spolupracovat s ministrem zdravotnictví. Také to zní nadějně.

Pojišťovna dnes platí srovnatelným nemocnicím za totéž různé peníze, a nikdo neumí vysvětlit proč. Odpověď obvykle zní: Vzniklo to historicky, dnes je těžké říci, proč má jeden špitál o polovinu víc než druhý. Může to být tím, že se ředitel nemocnice uměl v systému plateb obratně pohybovat a využil ho ve svůj prospěch. Nebo tím, že měl jednoduše vlivné známé.

Ministr Heger se už delší dobu snaží, aby nemocnice dostávaly za stejnou práci stejně. Bez spojenců v největší pojišťovně by toho ale stěží dosáhl.

Možná začne být pojišťovna také srozumitelnější a sdílnější. Právě se rozhoduje o tom, se kterými nemocnicemi a odděleními uzavře od nového roku smlouvu a jakou jim bude platit péči. Některá oddělení by měla skončit, jiná poskytovat jen méně náročnou péči. Budí to nevoli nejen zdravotníků, ale také lidí, kteří mají „svůj“ špitál rádi. Třeba v Roudnici nad Labem přišlo demonstrovat několik tisíc lidí (více Tady jsem člověkem, Respekt 48).

Pojišťovna se zaklíná tím, že jí jde nejen o peníze, ale také o kvalitu péče a v důsledku o bezpečí pacienta. Tenhle slogan ale nedokáže lidem vysvětlit. Ačkoliv má všechna data, potřebná k tomu, aby mohla říci třeba – když do téhle nemocnice půjdete na operaci žlučníku, máte dvakrát větší pravděpodobnost, že to nedopadne dobře, než když zajedete do té o dvacet kilometrů dál – do takové debaty se vůbec nepouští.

Není divu, že z jejích plánů na štíhlejší síť lůžek a prý lepší péči po bouřích na náměstích a zásazích politiků nezbývá už skoro nic.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].