Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Jak legálně uplácet

Jak si nelegálně přivydělat a vyhnout se postihu

21 kom 1 • Autor: Respekt
21 kom 1 • Autor: Respekt

Dejme tomu, že jste úředník, který se chystá přijmout velký obnos výměnou za to, že povolíte stavbu obchodního domu uprostřed Karlova mostu. Najděte ve v horní či dolní komoře parlamentu někoho, kdo má finanční problémy a domluvte se s ním, že za provizi sehraje úlohu zprostředkovatele.

Pak pozvěte toho, kdo vám nabízí úplatek, do sněmovny (mají tam navíc levné kafe) - a můžete uzavřít obchod. Jen je třeba zařídit, aby peníze šly přes onoho poslance či senátora, který je chráněn imunitou. Podle soudu totiž nejde o obchod, ale o „projev“, který chrání ústava.

Pokud na to někdo přijde a bude vás chtít stíhat, stačí začít křičet, že je to útok na imunitu a demokracii a že chcete hlavu státního zástupce. Určitě se někdo chytne a podpoří vás.

A máme tu radu i pro zákonodárce: bylo by prospěšné zřídit nějakou oficiální kancelář, kam by se mohli lidé hlásit s žádostí o vyřízení úplatků. Aspoň se tak posuneme k rovnosti před zákonem.

Není se čeho bát a nic na tom nemění ani kouzelné prohlášení mluvčího Nejvyššího soudu, který se zřejmě lekl, kam až by mohlo rozhodnutí soudu vést: „Je třeba v tomto okamžiku striktně odmítnout názory v některých médiích či názory některých osob, že údajně Nejvyšší soud posvětil beztrestnost jednání poslanců spočívající například v krádežích, vydírání, násilném jednání a podobných trestných činech, pokud k nim dojde v prostorách Poslanecké sněmovny.“

O korupci nic nepíše, takže když do sněmovny nepřijdete s kudlou, všechno vám projde. Pakliže jste dočetli až sem, přijali jste právní radu - a ta není zadarmo. Očekáváme tedy zaslání 10 % z provedeného obchodu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].