0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa5. 2. 20102 minuty

Ženy za volant

tresnak • Autor: Respekt
  • Autor: Repro Respekt
• Autor: Repro Respekt

Papouškovat po generace tradované předsudky o vrozené předurčenosti žen, je dnes hodně velké faux pas. Zkuste se třeba v lepší společnosti zmínit o tom, že holky nemají „mozek na matiku“. Pokud se nacházíte v Česku, hrozí vám nanejvýš nemilosrdné rozcupování od vzdělanějších společníků, kterým neunikly moderní poznatky genderových studií. Pokud si ovšem poznámku neodpustíte v takových Spojených státech, jste jednoduše vyřízený(á).

Reklama

Dobrá, ale co dělat v případě, kdy odlišnost pohlaví prokazují data tvrdá jako křemen? Data, která nikdo nesmete ze stolu poukazem na vliv rodiny, společenské klima nebo nerovné příležitosti? Čerstvě zveřejněné počty provinilců, kteří dosud přišli o řidičák poztrácením všech dvanácti trestných bodů, jsou statistikou, na kterou je zkrátka každá politická korektnost krátká. Více než 95 procent silničních pirátů tvoří muži (23071 z 24 212).

A co teď s těmi čísly? Tvářit se dál jako by nic a riskovat životy nevinných? Samozřejmě, moderní společnost si diskriminaci na základě pohlaví nebo barvy kůže nemůže dovolit, ale víte, jak to chodí v praxi. Častější kontroly mužů na silnících, jízlivé poznámky zasahujících policistek nebo nenápadně přitvrzené zkoušky pro pány v autoškole se doufejme teď stanou samozřejmostí. Koneckonců, možná by se v parlamentu mohl objevit i návrh na povinné označení vozidla písmenem M, pokud za volantem sedí samec. Vládní zmocněnec pro lidská práva to pro jednou přežije, jde přece o zdraví nás všech.

Autor glosy už cítí čtenářovo vzrůstající napětí, takže pro tentokrát konec legrace. A jeden vážně míněný námět na závěr – dokáže někdo vysvětlit, proč mezi řidiči městských ani dálkových autobusů neuvidíte v Česku jedinou ženu?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].