0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa18. 6. 20072 minuty

Výbuch v Česku

Je to svým způsobem šok. Sednete si k nedělní kávě, pustíte si televizní Panorama, kde kamery ukazují živě záběry z nejhezčích koutů Čech, a najednou spatříte obrovský výbuch. Šokem nebyl ani tak pohled na výbuch, ale má vlastní reakce.

Je to svým způsobem šok. Sednete si k nedělní kávě, pustíte si televizní Panorama, kde kamery ukazují živě záběry z nejhezčích koutů Čech, a najednou spatříte obrovský výbuch. Oheň a dým, který se vznáší nad krajinou a jenž musel být hodně silný, protože se kamera začala třást. Šokem nebyl ani tak pohled na výbuch, ale má vlastní reakce.

Nemám rád, když novináři píší své banální zážitky v ich-formě. Je to nejtěžší žánr, který se většinou změní v prázdné žvatlání. Tady to ale nejde jinak, protože jsem se nechtěně stal součástí veřejného dění.

Reklama

Jak by člověk měl reagovat při pohledu na televizi, kde vidí naživo gigantický výbuch (nepůsobil jako atomový, ale jako obrovský)? Propadnout panice? Volat na úřady a volat o pomoc? Všechno by to byly přehnané reakce, ale možná přirozenější než ta moje: Hm, tak to budou nějací šílenci, kteří se napojili na vysílání a udělali si legraci.

Pravda, tahle úvaha se nakonec potvrdila, ale kde se v člověku bere ten cynismus? Jak to, že převáží jistota, že jde o podvrh a ne o skutečnou katastrofu? Odpověď se hledá těžko, ale nepochybně je to i díky tomu, že člověk toho už viděl tolik, že se mu jeví jako pravděpodobnější podfuk než skutečné neštěstí. A to i v éře terorismu. Hra s realitou se stala takovou součástí života, až to leká.

To je cenné uvědomění si, ale nic to nemění na tom, že akce skupiny Ztohoven byla naprosto hloupá až idiotská. Mohlo to lidi vylekat a vyvolat paniku. Řada guerillových kampaní, které překračují normy a mnohdy i zákony, má smysl. Třeba když na Pražském hradě umělecká skupina Pode Bal vyvěšovala cedule Zimmer frei. Motivací bylo tehdy vyvolat debatu o aktuálních otázkách, které trápily zemi a jež byly většinou tabu.

Jaký je smysl této akce? Probudit společnost, že jsou tu hrozby útoků? Že je možnost výbuchu jaderné elektrárny? Nebo to má ukázat možnost manipulace se zpravodajstvím? To vše ale už dávno víme. A navíc, všechno má své meze. Tohle prostě byla hloupost.

Protinázor na blog.respekt.cz:

Jiří David:

. 18.6.2007.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].