Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Staré časy v ČT se vracejí

Je to už sedm let, co se během vánočních svátků výjimečně nedívalo jen na obrazovku, ale také za ni.

Je to už sedm let, co se během vánočních svátků výjimečně nedívalo jen na obrazovku, ale také za ni. Vrcholil totiž spor o nezávislost veřejnoprávní televize. ODS a ČSSD se tehdy domluvila, že televizi dostane pod kontrolu, a tak si nechala loutkovou Radou ČT zvolit svého ředitele Jiřího Hodače.

Mezi politiky ODS se tehdy říkalo, že by televize měla vypadat jako její brněnské studio. Tomu tehdy vládl ředitel Drahoš, který spolu se šéfem zpravodajství Karlem Burianem zakazovali vysílat kritické reportáže o ODS a naopak přikazovali vysílat vstřícné reportáže o některých firmách. Vše tehdy dopadlo dobře - Hodač rezignoval a Drahoš s Burianem byli s ostudou vyhozeni. A co se nyní nestalo, Burian se vrací a dokonce na místo ředitele, kam jej jmenovala Rada ČT.

Chce se hned utrousit: to si snad dělají legraci. Připomeňme si, že v roce 2001 proběhly v Brně audity, které prokázaly, že se tu točily reportáže na zakázku firem, zejména pak Železničního stavitelství. A ve prospěch ODS. To nejsou dohady, to konstatovaly nezávislé analýzy. Na začátku roku 2001 se pak dokonce v horní komoře parlamentu konalo veřejné slyšení, kde padaly další argumenty proti Drahošovi a Burianovi.

Při vědomí těchto fakt je důležité zjišťovat, jak je možné, že Burian uspěl? Zřejmě je na místě se obávat, že televizi pomalu dostávají pod kontrolu síly, které se o to neúspěšně pokoušely už v roce 2000.

Popišme si, jak vlastně nynější volba Buriana vypadala, stojí to rozhodně za to. Uvnitř ČT vznikla komise, která měla ředitele vybírat v konkursu. Seděla tam například šéfka programu Kateřina Fričová či ředitel olomouckého studia Pavel Hekela. Nejdříve zazněla zpráva: komise vybrala dramaturga Jana Součka, na kterého všichni pěli ódy. Pak ale generální ředitel Jiří Janeček rozhodl, že musí být další kolo. A z něj už vyskočil Burian.

Člen komise Hekela na otázku regionální přílohy MFD, jestli při výběru zohledňovali i minulost kandidátů, odpověděl, že ne. Prý ale audit (ten který Buriana usvědčil z chyb) dopadl v kandidátův prospěch. Kdo členům komise tento nesmysl řekl, si nevzpomíná.

Minulost Buriana prý nezajímá ani generálního ředitele ČT Janečka, ten prý jen bere to, co mu komise navrhla a o víc se nestará. Zajímavá výmluva, protože odpovědnost za Buriana padá jen na něj.

Po minulém působení Buriana v ČT se nepídili ani radní, kteří ředitele regionálních studií na návrh generálního ředitele volí. „Jestli má nějaký uchazeč problém, který by jej diskvalifikoval, pak ho měla vyřadit výběrová komise, nikoliv televizní radní,“ řekl šéf Rady ČT Baumruk. Jiný člen rady Ivan Satrapa odmítl říct, v čem je podle něj Burian odborník a proč si zasloužil jeho podporu: “Volí ho odborníci. Já nejsem odborník na televizi.” Konečně v tom chaosu nějaká pravdivá odpověď.

Takže když to shrneme: Nikdo neví, proč vyhrál Burian a stejně tak nikdo neví, kdo se vlastně měl zajímat o to, co v minulosti dělal. Tohle vykrucování z odpovědnosti není nové a vždy značilo jediné: obrovské problémy. Je zřejmé, že o Burianovi se rozhodlo někde jinde. Úkolem novinářů bude upřesnit, kde přesně. Vše, co se dosud dělo kolem televizí, vždy spojovalo zájmy určité lobby a politiky. Zde to nebude jiné.

Zajímavé už je například to, že Burian přichází z týmu Jaroslava Berky, který úzce spolupracoval s Vladimírem Železným v době, kdy ukradl televizi Nova americkým investorům. Od Berky je i Radim Hreha, kterého si Janeček před rokem vybral jako ředitele svého sekretariátu. To ale vyvolalo takový odpor, že Hreha odešel. Stal se na Slovensku generálním ředitelem Slovenské televize, kterou během jednoho roku rozvrátil natolik, že musí post opustit.

Budou proti Burianovi protesty, když byly i proti Hrehovi? Zřejmě ano, ale už zdaleka ne tak silné.

Když se v roce 2001 konalo již zmiňované veřejné slyšení v Senátu, byl nejsilnějším kritikem Buriana Roman Ondrůj. Tehdy například prohlásil: “Za ještě závažnější považujeme vysílání reportáží, zadávaných jako skrytá reklama. Během posledních 3 let natočila redakce Zpravodajství na popud ředitele Drahoše nebo vedoucího redakce Karla Buriana desítky reportáží, týkajících se firmy Železniční stavitelství nebo její dceřiné společnosti AZ Servis.”

Dnes je Ondrůj šéfem zpravodajství v Brně a zřejmě by nerad o tento post přišel - Burian už prohlásil, že s ním počítá jako s klíčovou osobou. Pro Lidové noviny totiž Ondrůj prohlásil: "Doba je jiná, i televize je jiná. Co se dělo před sedmi lety, je třeba zasadit do kontextu té doby.” Manipulace s médii ale nepodléhá kontextu doby, to je špatné za každých okolností. Jen se mění odvaha se tomu postavit.

Něco ale na volbě Buriana nesedí. Když by někdo chtěl dosadit svého muže do brněnské ČT, mohl klidně sáhnout po někom méně kontroverzním. Byl by klid a splnilo by to stejný účel. Možná stále přežívá představa, že lidé jsou nevšímaví hlupáci.

Možná ale také vidíme jen špičku ledovce. Třeba se s rozruchem kolem Buriana počítá a třeba to má být záminka k odvolání Rady ČT i Jiřího Janečka. To oni za něj nesou odpovědnost. Pak už by ve hře byl mnohem důležitější post, co post, vlastně celá Česká televize.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].