Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Říman-Bursík: jak to dopadlo

Nebývá to sice zvykem, ale jednou se to snad snese: autor dnešní glosy by chtěl upřesnit tu svoji včerejší. V ní byla předpověď, že vláda v nenápadném problému o žalobu na Evropskou komisi kvůli emisním povolenkám nepůjde přes očekávatelný odpor zelených a ministr Říman se svojí obhajobou českých průmyslníků neuspěje. Stal se ale opak, i když situace je přece jen složitější.

Nebývá to sice zvykem, ale jednou se to snad snese: autor dnešní glosy by chtěl upřesnit tu svoji včerejší. V ní byla předpověď, že vláda v nenápadném problému o žalobu na Evropskou komisi kvůli emisním povolenkám nepůjde přes očekávatelný odpor zelených a ministr Říman se svojí obhajobou českých průmyslníků neuspěje. Stal se ale opak, i když situace je přece jen složitější.

Spor sice zaniká v reformní vřavě a další agendě, je ale důležitý pro zuřící boj mezi vládními „ekology“ a ekonomickými pragmatiky o budoucí podobu Česka.

Takže se odehrálo toto: ve snaze změnit rozhodnutí Bruselu a získat pro české podniky ze systému povolenek víc peněz, chce Martin Říman řešit problém u Evropského soudního dvora. Má totiž podezření, že komise špatně odhadla hospodářský růst Česka na příští čtyři roky a dala mu méně povolenek, než potřebuje.

Včera s tím přišel na vládu. Ministři za zelené hlasovali proti, zbytek vlády je ale přehlasoval.

Vzniká tak jistý paradox: vláda s účastí zelených bude žalovat Evropskou komisi za něco, co přitom sami zelení mají v programu a všemožně to podporují. Je jasné, že tahle událost zdejší ekologické straně nepřidá ani u českých voličů, ani na prestiži v cizině.

Těžko se bude vysvětlovat i fakt, že šlo o běžný politický obchod. Dva dni předtím si zelení na vládě vyvzdorovali ekologické aspekty reformy (daňové zvýhodnění ekologičtějšího plynu proti uhlí) tím, že do poslední chvíle hrozili potopením reformy. Podle lidí zasvěcených do detailů byl ve středu Martin Říman vzteky bez sebe, vyvzdorování si „emisní“ žaloby pojal jako jistou satisfakci a zelení po své středeční tvrdohlavosti neměli šanci.

Lidi s ekologickými prioritami může uklidnit to, že se žaloba povleče rok, dva a pak stejně velmi, velmi pravděpodobně neuspěje. Evropská komise totiž hraje o hodně a nechce se věřit, že by v jednání s Českem udělala chybu: pokud by opravdu spočítala český ekonomický růst chybně a Topolánkova vláda u soudu uspěla, vznikne precedens, následovaly by další žaloby a velmi důležitý systém povolenek by se zcela rozpadl.

Pro účinný boj s globálním oteplováním přitom Evropská komise potřebuje opak: nasadit vyšší přísnost, snížit počet povolenek na trhu, zvýšit jejich cenu a s tím i motivaci podniků investovat do čistých technologií.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].