Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Praha, matka exkrementů

  • Autor: Repro Respekt
• Autor: Repro Respekt

Bylo otázkou času, kdy se to ožehavé téma objeví na stránkách předních zpravodajských portálů. Stalo se, proto si už můžeme dovolit dát průchod pohoršení nad záplavou psích exkrementů a cigaretových nedopalků pod odtávajícím sněhem v ulicích Prahy a dalších měst beze strachu z bulvárnosti. Svinčík, který po sobě měšťané během pár sněhových týdnů zanechali, je skutečně nechutný a ještě nechutnější pak nápad pražských politiků povolat k jeho úklidu odsouzence z pankrácké věznice.

Na stavu pražských chodníků je znát, že letošní zima se vydařila. Nasněžila jedna vrstva a jen co jí psi za nečinného přihlížení svých majitelů stihli vyšperkovat, překryly jí další vločky, takže nazítří už se kálelo do čistého. Proto dnes množství živočišného i průmyslového odpadu na chodnících působí až neuvěřitelně.

V metaforické rovině nám aktuální pražská nadílka poskytuje dobrý obraz toho, jak v Česku často zacházíme s problémy – co není vidět, se neřeší – a také jaký účet nám bude nakonec vystaven. V rovině ryze praktické se pak potvrzuje, že pejskaři po svých čtyřnožcích uklízejí velmi neradi a jen pokud je sociálně obtížné se tomu vyhnout. Tedy přímo na dlažbě na rušné ulici, na trávě či sněhu už ne.

Praha musí nynější hnědou kalamitu samozřejmě rychle odklidit a čtvrtá městská část přišla na nápad vypůjčit si pro tento úkol odsouzené pankrácké vězně. Vypadá to na první pohled logicky, ale ve skutečnosti jde o mimořádně nemravné řešení. Lidé, kteří si panenskou sněhovou nadílku užívali rozdělenou na čtverečky okny okenních mříží a o procházkách si mohli nechat jen zdát, mají uklízet po šťastnějších spoluobčanech, kteří jsou líní zvednout, co jejich psům upadne od ocasu?

Francouzi mají pro takové situace případné slovo: merde!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].