0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa19. 5. 20073 minuty

Hledá se nový František Moravec

Máme další bezpečnostní instituci bez šéfa. Civilní rozvědka o něj přišla na podzim, policie před dvěma měsíci a Vojenské zpravodajství před dvěma dny, kdy rezignoval její ředitel Miroslav Krejčík. Takový nedostatek šéfů tu ještě nebyl.

Máme další bezpečnostní instituci bez šéfa. Civilní rozvědka o něj přišla na podzim, policie před dvěma měsíci a Vojenské zpravodajství před dvěma dny, kdy rezignoval její ředitel Miroslav Krejčík. Takový nedostatek šéfů tu ještě nebyl. Přitom se nedá říct, že by vládní koalice neměla žádnou bezpečnostní koncepci. Pracuje na reorganizaci tajných služeb stejně jako na reformě policie. Politici ale mají problém. Bez šéfů tak zásadních organizací nemohou provést důslednou reformu.

Reforma se nedá dělat jen tak od stolu, musí být debatována s lidmi, kteří mají do služeb hluboký vhled, a těmi jsou především jejich šéfové. Dobrá, dá se pochopit odvolání šéfa rozvědky Karla Randáka. Jím řízená služba získala přívlastek nejlépe placený klub čtenářů zahraničních novin. Vypadalo to, že jiné zprávy než ty, které si někde přečte, neumí dodat. Policejní prezident Vladislav Husák se zase znemožnil svými kontakty na protagonisty minulého režimu a slovo reforma mu bylo úplně cizí. Dá se ale jen kroutit hlavou nad tím, že ODS neměla ani po osmi letech v opozici nikoho, kým by je nahradila.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Odchod Krejčíka si zřejmě vynutili lidé zevnitř armády, kterým se nelíbilo, že svou službu čistil od někdejších estébáků a jejich agentů a že se vojenští zpravodajci začali zabývat podezřelými armádními zakázkami. Když se Krejčíkovými odpůrci zmanipulované ministryni obrany Vlastě Parkanové nepodařilo prosadit odvolání šéfa své zpravodajské služby ve vládě, objevilo se na něj najednou nesmyslné udání (velmi pravděpodobně napsané někým z jeho podřízených), kterým se začala zabývat vojenská policie. Ta se ho ale chystá odložit. Pár dnů, kdy bylo udání na stole, ovšem stačilo – znechucený Krejčík rezignoval. Tady zase ztrácí koalice muže, který byl ochoten na reformách pracovat a byl otevřený reorganizaci tajných služeb k větší otevřenosti.

Dá se to shrnout. Vládní koalice má na jednu stranu chuť ke změnám, které mohou zlepšit a zprůhlednit práci bezpečnostních institucí, ale jde na to špatně, tak nějak po úřednicku. Historie totiž říká - a stačí připomenout například legendárního zpravodajce Františka Moravce z první republiky -, že bezpečnostní služby stojí na osobnostech, jejich záměrech a schopnostech plány prosadit. Bez podobných lidí zůstanou reformy na papíře v šuplících politiků a úředníků. Koalice by se měla pokusit aspoň jednu takovou výraznou osobnost najít a „uvázat ji na hodně dlouhý řetěz“.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].