Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Domů k Nikolovi

Průzkumy volebních preferencí politických stran naznačují, že sociální demokracie vyhraje příští volby. Trend jim totiž přeje.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Průzkumy volebních preferencí politických stran naznačují, že sociální demokracie vyhraje příští volby. Trend jim totiž přeje. Ještě vloni na podzim voliči stáli za ODS, tehdy ještě čerstvým vítězem parlamentních voleb. Pak ale Topolánkova strana sestavila dnešní vládu a začalo to s ní - alespoň podle zveřejňovaných průzkumů - jít z kopce. Na jaře byly síly vyrovnané, letošní podzim šla do čela sociální demokracie. Už druhý měsíc za sebou jí agentury připisují pozici nejoblíbenější strany, nyní už dokonce o pět procentních bodů před ODS.

Jak tomuto posunu rozumět? Zatím z něj jdou těžko dělat obecnější závěry. Tři menší strany (komunisti, zelení a lidovci) totiž dlouhodobě zůstávají zhruba na svém. Hlasy obliby se tedy spíš přelévají mezi ODS a ČSSD, což mnoho neodpovídá skutečnému politickému vyhranění v Česku. Dosavadní zkušenosti říkají, že Paroubek by měl spíš získávat hlasy od voličů zmíněných menších stran, hlavně od komunistů. Hranice mezi ODS a ČSSD jsou naproti tomu poměrně ostré a voliči z jedné strany na druhou přecházejí málo.

Z tohoto důvodů přeliv preferencí od pravice k levici zatím vypadá spíš jako obvyklý truc vůči nejsilnější vládní straně.

Může to být ale samozřejmě jinak. Možná je opravdu realitou, že k levici tíhnoucí a prosperitou hýčkaní Češi se pravice rychle nabažili a chtějí zpět opatrnou vládu, s níž měli zkušenost posledních osm let. Kde v takovém případě hledat příčinu propadu oblíbenosti konzervativců? Zřejmě v reformě veřejných financí, která se nelíbí ani jejím příznivcům ani jejím odpůrcům. Zřejmě v podpoře americkému radaru, o jehož smysluplnosti a neškodnosti se zatím nepodařilo voliče přesvědčit. Zřejmě v osobě premiéra, kterého si člověk zatím spojuje opravdu spíš s hloupým, arogantním řečněním než s politickými vizemi, ideály, viditelnou prací. Navíc premiérem, který nemá pod kontrolou ani vlastní stranu.

Češi neradi experimentují, neradi riskují, jsou politicky velmi opatrní. ODS toho zatím sice moc neudělala, má ale silné řeči. Může tedy vzbuzovat obavy, co všechno se chystá. Každopádně z hlediska udržitelnosti dnešní prosperity přišel výkyv kyvadla voličských nálad příliš brzy. Teď se ODS do předčasných voleb nepožene, stejně tak do nepopulárních reforem.

Takže to teď vypadá na dva a půl roku přešlapování na místě až do příštích voleb. A Topolánek, tedy pokud si konečně nechce doma užít malého Nikolu, by měl usilovně přemýšlet, jak vysvětlit svým spolustraníkům, že ho v čele partaje ještě potřebují.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].