Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Bush pokazil summit

Musíte na setkání s kolegy, kteří se budou bavit o něčem, co je vám nepříjemné. Schůzce se vyhnout dost dobře nemůžete. Co uděláte? Pokusíte se už předem nějak změnit téma. Takhle si to zařídil George Bush na své nejnovější cestě do Evropy.

Musíte na setkání s kolegy, kteří se budou bavit o něčem, co je vám nepříjemné. Schůzce se vyhnout dost dobře nemůžete. Co uděláte? Pokusíte se už předem nějak změnit téma. A jak to uděláte? Pohádáte se preventivně s jedním z účastníků. Celá schůzka pak bude o tom, že vás kolegové budou usmiřovat.

Takhle si to zařídil George Bush na své nejnovější cestě do Evropy. Na zasedání G8 ho čekala nepříjemná debata, jejíž obsah určilo předsedající Německo. Hlavním bodem programu měla být změna klimatu včetně závazků zabránit zvýšení průměrné tepoty na zemi o více než 2 °C, a snížit proto emise CO2 o 50 % do roku 2050. Bush tuhle debatu fakticky smetl ze stolu. Šéfové nejbohatších demokratických států světa budou řešit chladnoucí vztahy mezi Ruskem a Západem.

George Bush se totiž stále více ocitá mimo hru – doma v Americe i zahraničí. Americkou diskusi v tuto chvíli ovládají debaty prezidentských kandidátů obou hlavních stran. Jejich hlavním tématem je Irák, bezpečí Spojených států před teroristickým útokem, zdravotní systém a – na obou stranách barikády – nutnost zavést celostátní (federální) regulaci emisí CO2. Nic z toho se protiraketového štítu nedotýká a je otázka, jaký bude jeho osud, pokud se s realizací nezačne během několika málo měsíců. Bushovi nástupci mají zjevně jiné priority.

Podobně mimo hlavní proud je Bush i v zahraničí. Za dva týdny odstoupí Tony Blair a jeho nástupce Gordon Brown naznačuje stažení britských jednotek z jihu Iráku do konce roku. Australský John Howard, donedávna jeho nejvěrnější spojenec odmítající Kjótský protokol a cokoliv podobného, zase musel tento týden pod tlakem předvolebního boje v Austrálii vyhlásit záměr zavést trh s povolenkami a vlastní limity CO2. O postoji Evropanů není potřeba hovořit, je zřejmý ze samotného programu summitu G8. Koalice významných odpůrců řízeného snižování emisí se dnes smrskla na Bushe a Čínu, jež tento týden vydala oficiální prohlášení, že ekonomika musí mít přednost před snahou zastavit oteplování.

Bush je ale zkušený politik a umí si pomoci v úzkých. V tomto případě nastolil vlastní agendu. Kromě samotného pražského jednání o radarech si do Ruska rýpl ještě v projevu v Černínském paláci, když kritizoval upadající ruskou demokracii. Následovalo prohlášení amerického náměstka ministra zahraničí USA Matthewa Bryzy, že Američané budou investovat do propojení iráckého a ázerbájdžánsko-tureckého plynovodu a začnou irácký plyn exportovat do Evropy. Tím by oslabili stále silnější vliv ruského Gazpromu.

To všechno jsou důležité věci. S osudem ruské demokracie je to na pováženou a chapadla Gazpromu svírají Evropu stále těsněji. Obě věci jsou navíc propojené – právě evropské peníze za plyn do znančné míry umožňují Putinovi vládnout stále pevnější rukou. Až potud nic proti.

Jenže změna klimatu není o nic méně důležitá. Bush letošní G8 ukradl a program jejího jednání degradoval na usmiřování s Putinem. Nakonec si z letošního zasedání nebudeme pamatovat nic – stejně jako z toho loňského v Petrohradě. A i z Bushe zbudou za pár let jenom vzpomínky na Irák a Guantanámo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].