0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda16. 5. 20084 minuty

Vymírající komunisté vybírají nového předsedu

Třetí nejsilnější strana si zvolí svého předsedu před nadcházejícími podzimními volbami do Senátu a krajských zastupitelstev.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Čeští komunisté budou o víkendu volit nového předsedu. Je pravděpodobné, že jím bude dosavadní šéf strany Vojtěch Filip. Dalšími kandidáty jsou šéf středočeské KSČM Stanislav Grospič, europoslanec Miloslav RandsdorfSoňa Marková. Expředseda Miroslav Grebeníček hovoří s nadějí o čtyřicátníkovi Grospičovi, sám však na sjezd odmítl jako jediný z poslanců přijet.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Současný místopředseda KSČM Jiří Dolejš favorizuje Filipa. „Pokud budu vycházet z počtu nominací okresních konferencí, tak má výrazný náskok současný předseda,“ sdělil Dolejš Respektu.cz.

Nominován byl zhruba polovinou konferencí. Jisté šance dává Grospičovi, který zastupuje ortodoxní křídlo strany kolem expředsedy Grebeníčka. Ransdorf ani Marková mají podle něj jen mizivé šance. „Samozřejmě volby jsou tajné,“ nevylučuje možnost překvapení i s ohledem na to, že přes polovina okresních organizací se k volbě nevyjádřila. „Nominace spíše vypovídají o rozložení nálad ve straně,“ dodal. Předseda i místopředsedové by se měli volit již v sobotu.

„Nic výrazného se nestane,“ domnívá se politolog Jan Kubáček. Podle něj Filip spojuje obě křídla ve straně, jak reformisty, tak ortodoxní komunisty. „Strana nebude chtít riskovat,“ řekl Respektu.cz.

Komunisté se bojí, že vymřou

Největším vnitrostranickým strašákem je stárnoucí a vymírající členská základna. Od posledního sjezdu před čtyřmi roky poklesl počet členů o 24 tisíc lidí na 77 tisíc. Průměrný věk straníků je sedmdesát let. Převažují důchodci, prakticky chybí studenti. „My si samozřejmě uvědomujeme, že pro dlouhodobější budoucnost strany musíme příliv členů zajistit,“ tvrdí Dolejš.

Politolog Jiří Mlejnek jr. upozornil na to, že demografický vývoj hraje v neprospěch komunistů. „Po listopadu se říkalo, že vymřou. Trvá to dlouho. Mohlo by se dokonce říci, že to je úspěchem polistopadového zdravotnictví,“ řekl s nadsázkou Respektu.cz Mlejnek. Rozhodující podle něj pro KSČM bude to, kdy nastane kritický bod jejich věkového průměru. Mlejnek však upozornil, že by v parlamentních volbách v roce 2010 mohla KSČM získat i 15 procent hlasů a dostat se do vlády.

Jaké konkrétní kroky soudruzi v nepříznivé situaci navrhují? Vojtěch Filip chce zlepšit komunikaci strany navenek, hodlá lépe využívat Haló novin a plánuje dostat programové cíle KSČM do „každé vesnice“.

Grospič hovoří naopak o tom, že chce zaujmout tři miliony důchodců, dva miliony dělníků a půl milionu osob samostatně výdělečně činných. „To vše jsou možní voliči,“ prozradil ve stranických Haló novinách. Podle něj současné straně chybí trvalá práce mezi lidmi, aby začali politice KSČM rozumět.

Podzimní volby

Žádný z předsedů sociální demokracie na sjezd nepřijel,“ nebyl překvapen Dolejš tím, že Jiří Paroubek odmítl pozvání přijet na sjezd. Podle něj je Paroubkova nevraživost spíše osobního rázu vůči osobě Filipa. „Předvolební pakty se nedělají,“ upozornil na blížící se podzimní volby. Doufá, že komunisté v krajích uspějí. „Rádi bychom výsledek z minulých voleb zopakovali.“ V Senátu pak obhajuje KSČM jedno křeslo.

Mlejnek se domnívá, že by v krajských volbách mohla KSČM získat více hlasů než v parlamentních volbách, což bylo 12 procent.

Podle Kubáčka se komunisté během Paroubkova předsednictví v sociální demokracii vytratili a nejsou schopni přinášet vlastní témata. Právě vymezení vůči němu je podle Kubáčka nejdůležitější pro blízkou budoucnost strany. „Musí si najít vlastní priority. Za Jiřího Paroubka již neplatí negace všeho jako za Miroslava Grebeníčka.“ Pokud k tomu nedojde, KSČM bude dále slábnout.

Komunisté se ve svých programových dokumentech stále nevzdali myšleny na konečné vítězství socialismu. V dokumentu Socialismu pro 21. století přímo tvrdí: „Neúspěch první formy socialismu, která u nás i v dalších zemích ztroskotala pod tlakem kapitalistického obklíčení i v důsledku vlastních chyb, neubral nic na významu základních myšlenek socialismu pro nejširší vrstvy obyvatelstva.“ (Více ZDE) Dokument se hemží takovými výrazy jako superburžoazie,nadnárodní korporace svými sítěmi opřádají planetu,budoucí socialistická společnost se musí z chyb minulosti poučit. Uvidíme, jak se naše společnost ze čtyřiceti let vlády jedné strany poučila.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].