Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus

Vítězný happening Ivany Königsmarkové

Porodní asistentka byla definitivně zproštěna obžaloby za chyby u domácího porodu

Ivana Königsmarková
Ivana Königsmarková • Autor: Milan Jaroš

„Klid, hlavně klid,“ odpovídá Ivana Königsmarková na otázku, co jí dal středeční verdikt pražského Městského soudu. Ten prezidentku Unie porodních asistentek definitivně zprostil obžaloby, která ji vinila z chyb při vedení domácího porodu.

Podle původního verdiktu dostala dvouletý podmíněný trest, zákaz činnosti na pět let, a navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun. V červenci 2009 Königsmarková asistovala u domácího porodu. Nic nenasvědčovalo komplikacím, které by vyžadovaly převoz rodící ženy do nemocnice. Právě poznat a včas reagovat na změnu fyziologického porodu v porod patologický je jedním z úkolů asistentky - a Königsmarková se od počátku hájila tím, že žádné signály takové změny nebyly patrné. Narozené dítě ale nedýchalo a po téměř dvou letech na přístrojích zemřelo.

Proces s Ivanou Königsmarkovou budil velkou pozornost. Vše totiž nasvědčovalo tomu, že lékaři si jeho prostřednictvím chtějí vyřídit účty nejen s Königsmarkovou, ale s ženami, které vedou porody a rodí doma vůbec. Žalobu nepodali rodiče zemřelého dítěte, ale lékaři. A soudy se řídily jejich znaleckými posudky. Posudky Königsmarkové vyčítaly hlavně to, že vůbec asistovala u porodu doma. Tohle hladce běžící soukolí zastavil až Ústavní soud, když řekl, že rodit doma je právem ženy a nikoho nelze vinit jen kvůli samotnému faktu, že jí u toho asistuje.


Případ vrátil zpátky obvodnímu soudu pro Prahu 3. Ten porodní asistentku osvobodil a po odvolání státní zástupkyně Petry Lukášové se kauza dostala k Městskému soudu. Ve středu to na jeho chodbě před jednací síní vypadalo jako na nějakém happeningu. Postávaly tu především ženy, ale i muži s kočárky, dětmi v šátku nebo v náručí. A kdekdo měl v ruce květiny. Všichni přítomní doufali, že oblíbené porodní asistentce skončí pět let trvající martýrium. „S miminem, prosím vás, ne,“ vyhnala soudkyně Felicia Hrušková část publika ze dveří síně znovu na chodbu. I tak lavice v síni skoro nestačily; lidé se solidárně uskromňovali a tísnili.

„Došlo k tragédii, ale Königsmarková za ni nenese vinu, nebyla prokázána příčinná souvislost mezi jejím konáním a stavem dítěte,“ zopakoval pak soud názor, který už předtím řekli soudci na Praze 3. Mimo jiné vycházeli ze statistiky ministerstva zdravotnictví, která říká, že v důsledku nedostatku kyslíku po porodu zemřelo v roce 2009 dvanáct dětí, o rok později čtrnáct. Dá se předpokládat, že naprostá většina z nich se narodila v nemocnici, přesto jim ani tam lékaři nedokázali pomoci.

Nikdo neočekával, že by soud nerespektoval názor Ústavního soudu. Ve hře tudíž nebylo odsouzení Königsmarkové. Její advokáti se ale obávali, že státní zástupkyně bude chtít další důkazy, věc se znovu vrátí k obvodnímu soudu a pro Königsmarkovou vyčerpávající ping-pong může pokračovat léta.

Státní zástupkyně skutečně chtěla, aby se věc k obvodnímu soudu vrátila. Tentokrát se mělo znovu pátrat po tom, zda Königsmarková poskytla nedýchajícímu novorozenci dostatečnou pomoc v době, než přijela záchranka. To však Městský soud zamítl a vynesl zprošťující verdikt.

„Dlouho si ale klidu neužiji,“ říká Königsmarková. „V pondělí je Den porodních asistentek a 19. května začíná Světový týden respektu k porodu - a na něj navazuje Mezinárodní kongres porodních asistentek, který bude tentokrát v Praze.“

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte