0:00
0:00
Agenda22. 9. 20086 minut

Vietnamci ve vládní agendě

Premiér slíbil něco, o čem mají jeho podřízení jen mlhavou představu.

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Připomíná to epizodu z kultovního seriálu BBC Jistě, pane premiére. Premiér Mirek Topolánek slíbil během své březnové návštěvy Vietnamu svému protějšku vytvoření expertní skupiny, která se bude zabývat neuspokojivým stavem udělování pracovních víz vietnamským občanům. Měla řešit například korupci, která je s vydáváním víz spojena.

↓ INZERCE

Zeptali jsme se na příslušných ministerstvech, jejichž náměstci se měli na práci skupiny podílet, jaké jsou výsledky její práce. Mluvčí Zuzana Opletalová o skupině, která by se zabývala „pouze vietnamskými vízy“ nevěděla nic, nebyla si jista, zda se nejedná o špatnou interpertaci slov předsedy vlády. „Že vznikne speciální skupina k Vietnamu? To spíš bude nějaké nedorozumění,“ nevěřila svým uším Opletalová. Připustila však, že existuje meziresortní tým věnující se migraci obecně. „Nedokáži si představit, proč by k tomu měla vznikat další skupina, když již podobná skupina existuje,“ řekla Respektu.cz.

Rovněž mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský o činnosti skupiny nic nevěděl. „Co vám řekli na úřadu vlády,“ ptal se nejprve mluvčí. Zatím nic, protože si vyžádali dotaz písemně. „Mělo by se to řešit v rámci zavádění zelených karet. Nejde mi to na rozum,“ odtušil Sezemský.

Mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková rovněž o existenci speciální „vietnamské skupiny“ nevěděla. Opět se ptala, co o tom ví na úřadě vlády. „Pokud jsou to slova pana premiéra, měl by o tom vědět úřad vlády,“ sdělila pro Respekt.cz Malíková.

Vzápětí došla odpověď od mluvčí vlády Jany Bartošové. „Tato expertní skupina je ustanovena a skládá se z náměstků a zástupců Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva vnitra. Během tohoto týdne by měla mít jednání. Expertní skupina i celá tato problematika spadá v tuto chvíli do gesce Ministerstva zahraničních věcí, prosíme tedy, pokud máte nějaké další otázky, obraťte se na ně.“ Mluvčí MZV Opletalová nakonec připustila, že by mezi sebou měli jednat náměstci, aby se nastavila „rychlejší komunikace“.

Náhle je vše jasné, skupina existuje, ale bude teprve jednat. Shodou okolností jen několik dnů poté, co jsme se o tuto problematiku zajímali.

Jádro problému

Ale vraťme se k problému, který slib premiéra vyvolal. Každoročně se počet žadatelů o víza do ČR ve Vietnamu zvyšuje. Nekalé praktiky během jejich vydávání byly několikrát v médiích zmíněny a kritizovány. Proto na jaře velvyslanectví v Hanoji zavedlo takzvané call centrum, přes které je možné dojednat si schůzku na velvyslanectví. Mělo se tím omezit kriminalitě, která souvisela s pořadníky.

Podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera je ale téměř nemožné se na linku dovolat a domluvit si termín. „Call centrum je schopno objednat jen tolik lidí, kolik je schopna naše ambasáda odbavit,“ vysvětlila Opletalová. Podle ní české firmy a zprostředkovatelské agentury práce vyvíjejí tlak na „toto úzké hrdlo“, aby bylo přijímáno více vietnamských pracovníků. O rozšíření „přepážek“ se však neuvažuje. „Pokud bychom měli skutečně otevřít stavidla, muselo by se investovat do další budovy, nabrat další pracovní síly,“ vysvětlila mluvčí. Pokud však ministerstvo nebude mít jasnou koncepci od vlády, není možné investici zdůvodnit.

Problém nedostatku pracovních sil v České republice má řešit systém zelených karet (Více v článku nejnovějšího Respektu Nemodli se, pracuj, o cizineckých ghettech pro dělníky). Sezemský uvedl, že právě Vietnam by měl být na seznamu takzvaných bezpečných zemí, ze kterých by měly do země přicházet pracovní síly. Malíková toto nechtěla zatím potvrdit, protože seznam se teprve připravuje.

Pavel Čižinský z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva (připravujeme s ním online rozhovor – dotazy můžete pokládat již nyní) tvrdí, že dopad zelených karet se jen těžko dopředu odhaduje. „Budeme to monitorovat a uvidíme, jak to bude fungovat.“ Podle něj myšlenka zelených karet vznikla na ministerstvu průmyslu a obchodu, nakonec však její konečné znění vypracovali úředníci ministerstva vnitra. Obává se tak, že bude na cizince u nás pohlíženo okem represivního úředníka cizinecké policie.

Winter odhaduje, že by do České republiky mohlo přijít padesát až sto tisíc dalších pracovníků z Vietnamu. Nyní jich u nás žije oficiálně přes padesát tisíc. Pro srovnání uvedl, že ve Velké Británii žije tři sta tisíc Vietnamců, v USA přes milion. "Usilujeme o to, aby byli uznáni jako národnostní menšina," sdělil pro Respekt.cz Winter.

Efektivní byrokracie

Jak lze hodnotit práci ministerských úředníků, kteří mají vize politiků přenášet do praxe? Edvard Kožušník, ředitel projektu e-Stát, tvrdí, že problém je v kompetenčním zákoně z roku 1969. Ten určuje kompetence jednotlivých ministerstev. Navíc předseda vlády nemá aparát, jakým způsobem bude kontrolovat práci jednotlivých ministerstev. „Jediné co může, je vyměnit ministra,“ řekl Respektu.cz Kožušník.

I když je podle Kožušníka česká byrokracie, která stále funguje na principech rakousko-uherské monarchie, poměrně kvalitní, chybí jí motivační prvky, aby svou práci dělala efektivněji. „Obecně lze říci, že čím méně agend stát má, tím lépe,“ dodal Kožušník. Podle něj by mohl být recept v podobě projektových manažerů, který se začíná prosazovat v anglosaském prostředí. „Musí se vytvořit motivace na vnitřní straně systému,“ zdůraznil. Jako příklad uvedl výběr sociálních dávek. Jeho fungování spolkne několik procent vybraných prostředků. Pokud manažer výběr zefektivní, dostane odměnu a ušetřené peníze se mohou rozdělit na platy kvalitních lidí.

Předvolební sliby stran, že po usednutí do Strakovy akademie zruší některá ministerstva a s tím i počet úředníků, tak stále naráží na odpor právě byrokracie.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].