Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus

Unesli mě, aby odradili další kritiky Putinova režimu

Video: Jak Respekt ve Štrasburku zmapoval příběh čečenského politika, kterého mučili ruští špioni

Ibragimov u štrasburské řeky Ill v místě, odkud byl při rybaření unesen.
Ibragimov u štrasburské řeky Ill v místě, odkud byl při rybaření unesen. • Autor: Ondřej Kundra

Saida-Emina Ibragimova by člověk lehko přehlédnul. Setkáváme se v jedné ze štrasburských kafetérií na francouzsko-německé hranici – Ibragimov je od ostatních elegantně oblečených lidí skoro k nerozeznání. Přesto ho od přítomných dělí bariéra. A nejde jen o tu jazykovou, i když jeho francouzština je opravdu lámaná a se silným přízvukem. Jde spíš o to, co říká. „Přepadli mě kousek odtud, odtáhli mě do lesa. Den a půl jsem tam byl jen já a mí tři únosci. Bili mě a mučili. Řvali na mě, co jsem si to dovolil,“ říká distingovaný šedesátník. V poklidné štrasburské restauraci znějí řeči o mučení docela neuvěřitelně.

http://video.aktualne.cz/embed_iframe/pribeh-muze-ktereho-unesli-rusti-spioni/r~332deb78a3f211e49f60002590604f2e/

Reklama
Reklama

Když jsem se před časem dozvěděl, že ho měla „v bezpečném Štrasburku“ unést ruská tajná služba, okamžitě mě ten případ zaujal.  Ibragimov, jak zaznamenala policie a lékaři, byl totiž vystaven den a půl trvajícímu mučení kdesi uprostřed lesa. Únosci ho opakovaně bili, několikrát mu propíchli nohu, pálili ho cigaretami po těle.

Důvod? Krátce před tím bývalý politik podal u Mezinárodního trestního soudu v Haagu žalobu na Vladimíra Putina za zločiny proti lidskosti během druhé rusko-čečenské války - a právě její stažení únosci po Ibragimovi onoho osudného dne požadovali. Když opakovaně odmítl, hodili ho do čerstvě vykopané jámy. Jen díky štěstí přežil.

Při osobním setkání Ibragimov působí jako tichý muž, který na sebe nestrhává pozornost. Mluví ale odhodlaně a je dál rozhodnutý jít si za svým cílem. „Myslím si, že hlavním motivem, proč mě unesli, bylo ukázat, že ani v Evropě si nemůže být nikdo jistý svým bezpečím. A odradit tak do budoucna další možné Putinovy vyzyvatele a kritiky jeho režimu. Kdybych teď couvnul a zlomil se, vyhráli by na plné čáře - a to nikdy nedopustím,“ říká Ibragimov. „Syn je již velký, žije v bezpečí, já jsem sám. Nemám co ztratit.“

O kauze uneseného politika čtěte v novém Respektu 5/2014, který vychází v pondělí 26. ledna (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi). 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1556
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte