Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Stahují se mračna

Původně se letos kvůli rekordně vysokým cenám ropy zdálo, že i slavný texaský ropný magnát T. Boone Pickens potvrdil nezadržitelný růst odvětví čistých technologií.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Původně se letos kvůli rekordně vysokým cenám ropy zdálo, že i slavný texaský ropný magnát T. Boone Pickens potvrdil nezadržitelný růst odvětví čistých technologií: nejen, že oznámil svůj plán postavit největší pole větrných turbín na světě, ale dokonce ohlásil, že poskytne z vlastních zdrojů 58 milionů dolarů na propagaci větrné energie.

Třicátého října, poté co ceny ropy klesly více než o polovinu, prohlásil v televizním rozhovoru, že boom větrné energie, který předpokládal, bude „odložen“, protože došlo k nečekanému snížení cen fosilních paliv a je náhle obtížné získat úvěry.

T. Boone Pickens není jediným investorem v oblasti čistých technologií, kterého vyřadila z boje úvěrová krize. Výzkumná společnost New Energy Finance vypočítala, že financování projektů čistých technologií pokleslo na celém světě ve třetím čtvrtletí téměř o 25 procent, na 18 miliard dolarů. Společnost očekává, že se tento propad do konce roku ještě prohloubí. Rovněž očekává, že kvůli finanční nestabilitě získají společnosti na burzách méně prostředků. NEX, index, který sleduje akcie firem zabývajících se čistými technologiemi na celém světě, spadl dokonce ještě rychleji než celý trh.

Významné americké firmy působící v síťových odvětvích škrtají své investice do alternativních zdrojů energie. Společnost Florida Power & Light snížila na příští rok investice plánované do větrné energie o částku odpovídající 400 megawattům. Duke Energy v Severní Karolíně vyškrtla ze svého rozpočtu 50 milionů dolarů určených na sluneční energii. A 31. října požádala společnost VeraSun Energy, jeden z největších výrobců etanolu ve Spojených státech, který se dostal do problémů kvůli výkyvům v cenách kukuřice a benzinu, o ochranu pro reorganizaci podle zákona o úpadku. V Evropské unii spadly ceny emisních povolenek pro uhlík z téměř 30 eur v červenci na zhruba 20 eur, čímž investice do čistých technologií ztratily na přitažlivosti.

A přece se roztočí

Michael Liebreich, ředitel New Energy Finance, však očekává, že se díky dobrým číslům z první poloviny roku celkové investice do čisté energie v roce 2008 sníží pouze mírně. Ve skutečnosti se ve třetím čtvrtletí mírně zvýšily investice rizikového a soukromého kapitálu. Pokud odhlédneme od ceny ropy, uvádí Liebreich, zůstávají problémy, které podnítily zájem o čisté technologie, včetně globálního oteplování a zabezpečení dodávek energie, stále stejně palčivé.

Několik zákazníků odkládá objednávky na větrné turbíny, říká Steve Bolze z GE Energy, ale jeho firma nepochybuje o dobrých dlouhodobých vyhlídkách tohoto odvětví. Svět dál potřebuje energii, konstatuje Steve Sawyer, generální tajemník odvětvového sdružení Světová rada pro větrnou energii, a i když banky půjčují pomaleji, mohou si často energetické společnosti dovolit zaplatit za novou generaci technologií ze svých příjmů. Investice do „špinavějších“ energetických zdrojů s sebou nese svá rizika, jak se ukázalo při nedávných kolísavých cenách fosilních paliv, dodává Sawyer.

Navíc se začínají objevovat nové důvody pro podporu zelených investic. Mnoho významných osobností, od výkonného ředitele programu OSN pro životní prostředí po nově zvoleného prezidenta USA Baracka Obamu, propaguje toto odvětví jako prostředek, jak jednak čelit globálnímu oteplování, jednak stimulovat ochabující západní ekonomiky.

Celý článek čtěte v pondělním vydání týdeníku Respekt.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].