Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Poctivý Madoff zpronevěřil 50 miliard dolarů

Zasloužil se o rozkvět americké burzy Nasdaq. Teď mu hrozí za zpronevěru 20 let za mřížemi. Okradl i české subjekty?

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

Psal se rok 1960, když Bernard Madoff založil svou společnost Madoff Investment Securities. Až do minulého pátku o ní v našich zeměpisných šířkách věděl málokdo. Ten den ale Madoff prohlásil „moje firma je podvod a obrovská lež“. Přiznání ke zpronevěře 50 miliard dolarů už na sebe strhlo pozornost i tady. „Nemyslím si, že by to běželo už od založení té společnosti. Zatím se neví žádné podrobnosti, ale takhle dlouho by ten systém zřejmě nedokázal fungovat,“ okomentoval doznání pro Respekt.cz analytik David Brzek z burzovní společnosti Fio.

Madoff používal ke svému podvodu takzvané Ponziho schéma. To je podobné více známé pyramidové hře, ale princip je trochu jiný. Ponziho schéma spočívá v přímém kontaktu se všemi účastníky na rozdíl od pyramidy, kdy s nimi přijdou do kontaktu pouze lidé o stupeň výše. Madoff navíc nepotřeboval získávat tolik nových klientů, stačilo přesvědčit ty stávající, aby své prostředky neustále reinvestovali. Kvůli tomu mohl jeho systém fungovat řadu let oproti pyramidové hře, která vyžaduje pro své fungování exponenciální růst zdrojů.

Do úzkých Madoffa přivedla až finanční krize, kdy už zřejmě někteří investoři chtěli své prostředky vybrat, a noví nepřicházeli. „Nedá se vyloučit odhalení dalších podobných případů. Krize totiž znatelně znehodnocuje cenu aktiv. Podobně rozsáhlý případ je ale nepravděpodobný,“ myslí si Brzek. Podobné techniky se používaly už v 19. století. Svůj název získaly ale až na začátku 20. století po Charlesi Ponzim, který je použil v (na tehdejší dobu) masivním měřítku.

Přišli o miliardy

Madoff těžil při získávání klientů ze svého dobrého jména. Stál totiž v čele jedné z největších amerických burz Nasdaq a ve světě je považován za ostříleného matadora finančních trhů. Jeho obhájce Dan Horwitz také svého klienta brání: „Bernard je poctivý člověk.“ Madoff byl zatím propuštěn na kauci 10 milionů dolarů. Podle vyjádření americké komise pro cenné papíry (SEC) ale nebude vyšetřování trvat dlouho.

A kdo do Madoffovy firmy investoval? Agentura Bloomberg na základě vyjádření samotných společností a z údajů, které vyplývají z účetnictví, sestavila seznam investorů. Figurují na něm taková jména jako BNP Paribas (350 milionů eur), Banco Santander (2,3 miliardy eur), HSBC (1 miliarda dolarů) nebo Nomura Holdings (300 milionů dolarů).

O stovky milionů dolarů přijdou také charitativní organizace, které Madoffově společnosti svěřily své prostředky. Například nadace bostonských filantropů Carl Shapiro’s do ní investovala 145 milionů dolarů a v seznamu figurují nejméně dvě další charitativní organizace. Své prostředky Madoffovi svěřila také židovská vysoká škola Yeshiva University.

České ztráty?

České subjekty zřejmě přímo do Madoff Investment Securities neinvestovaly. V Česku ale působí investiční společnost Pioneer Investments, jejíž divize Pioneer Alternative Investments měla podle agentury Bloomberg v Madoffově firmě skoro všechny své aktiva ve výši 280 milionů dolarů.

Český Pioneer Investments toto ale popírá. „Zveřejněná informace týkající se aktiv není korektní. Nejedná se o celková aktiva Pioneer Alternative Investments, ale pouze o fondy z řady Primeo,“ sdělila Respektu.cz Jana Voňavková z PR agentury zastupující Pioneer Investments.

Někteří čeští klienti ale zřejmě o část svých peněz přišli. „Některým edukovaným privátním klientům byly prodávány hedgové fondy z rodin hedgových fondů Pioneer Alternative Investments, a to jako alternativní řešení k rizikovým (akciovým) investicím. Některé z těchto fondů měly nepřímé expozice v Madoff Investment Securities,“ doplnila Voňavková.

Madoffovi hrozí za podvod s cennými papíry až 20 let vězení a pokuta 5 milionů dolarů. „V Česku by mu za podobný čin hrozilo 5 až 12 let a pokuta až 5 milionů korun nebo propadnutí majetku,“ uvedl pro Respekt.cz právník Marek Nemeth. Poškození se mohou přidat do trestního řízení a žádat náhradu škody, nebo požadovat náhradu v samostatném občansko-právním řízení. Madoff Investment Securities ale pravděpodobně nebude mít dostatek prostředků, a skončí zřejmě v konkurzu. Na oficiálních webových stránkách už visí 20 stránkové rozhodnutí soudce o zmrazení veškerých aktiv firmy.

Na finanční trhy Madoffův případ zřejmě nepůsobí. „Nálada na trzích je dlouhodobě mizerná, ale z pátečního a pondělního obchodování nevyplývá, že by to mělo nějaký negativní vliv. Investoři se více soustřeďují na řešení situace okolo amerických automobilek,“ myslí si Brzek. Dopad na reálnou ekonomiku bude podle Brzka podobný: „Do Madoffovy firmy investovaly hlavně hedgové fondy a banky, takže dopad například na spotřebitelskou poptávku bude mizivý.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].