Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Měl premiér Sobotka na soukromém e-mailu utajovaný materiál?

Útočníci tvrdí, že premiér disponoval na soukromém e-mailu utajovaným materiálem. Ten to razantně odmítá. • Heslo ke schránce mělo 20 znaků.

Snemovna
Seznam, tak premiéra neznám. • Autor: Milan Jaroš

Hackeři zveřejnili další sérii emailů premiéra Bohuslava Sobotky. Podobně jako minule většina z nich je běžná politická komunikace, probírá se zde migrační krize, problém kolem uskladněné nafty v Německu nebo komunikace s velvyslanci. Jiný je ale email z 19. 11. 2015, který měla odeslat ředitelka kanceláře ministra vnitra Adéla Bruknerová.

Resort vnitra autenticitu nepotvrdil. „Tato manipulace je postavena na kombinaci několika kroků. Vedle zjevných technických úprav jde o zamlžování časových údajů, záměnu přiložených dokumentů, a s tím související cílené vytváření neexistujícího kontextu,“ uvedla mluvčí resortu Lucie Nováková. (Aktualizace odpovědi MV, 10. 1. 2016 23:19. O možnosti podvrhu píše např. Daniel Dočekal.)

Reklama
Reklama
Reklama

„Na základě pokynu ministra vnitra mi dovolte vám zaslat k využití návrh Protiteroristického balíčku. Tento materiál bude následně předložen k projednání na Bezpečnostní radu státu dne 8. prosince 2015,“ píše Bruknerová na e-mail premier@vlada.cz. Z něj ho poté někdo další přeposlal na Sobotkův osobní email bosobotka@seznam.cz.

Materiály na Bezpečnostní radě státu jsou projednávány v utajeném režimu, na jednání nemá přístup veřejnost ani novináři. „Za dva roky ve funkci premiéra jsem nikdy žádným mailem neposílal žádné informace, které by podléhaly jakémukoliv stupni utajení. Takové informace mají předepsaný režim, v jakém je s nimi možno nakládat,“ řekl před několika dny Sobotka na dotaz Respektu, zda jeho soukromý email nebyl používán i k utajené komunikace, což by představovalo porušení zákona.

A Sobotka na tom trvá i nyní. „Na mail premiéra nebyl nikdy zaslán materiál v utajovaném režimu,“ vzkázal večer přes svého mluvčího Martina Ayrera k e-mailu ředitelky Bruknerové. Je možné, že ze strany hackerů jde o pokus předsedu vlády diskreditovat. Materiál totiž nemusel být v utajeném režimu v momentě, kdy ho premiér od ministerstva vnitra dostal. Utajen byl až poté, co doznal konečné podoby a dostal se na Bezpečnostní radu státu. Poté se ale již na Sobotkově e-mailu neobjevil. Věc nicméně ukazuje, že premiér na soukromém účtu řešil i zcela zásadní témata. A podcenil tím tak elementární pravidla bezpečnosti.

Podle informací Respektu měl premiér na Seznamu, kde měl e-mail, heslo dlouhé 20 znaků, včetně kombinace čísel, malých a velkých písmen. Nikoli tedy banální heslo, jak se původně spekulovalo.

Čtěte více v novém Respektu: Napíchnutý premiér

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte