0:00
0:00
Agenda16. 10. 20138 minut

Lhal jsem, ale mám pravdu. A média to spletla

Jak reagují politici na to, že je server Demagog.cz přistihl před volbami při nepravdě

Když brněnská studentská skupina Demagog.cz kontroluje výroky českých politiků, nestřílí od boku.
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Mluví politici pravdu, nebo nás vodí za nos? Letos se voličům na tuhle hádanku odpovídá snáz, pomáhá jim Demagog.cz. Sleduje faktické výroky politiků a vynáší verdikt: „pravda“, „nepravda“, „zavádějící“ a „neověřitelné“. Proč politici říkají nepravdu? A co si vůbec myslí o projektu, který jim šlape na paty?

Ondřej Liška končí v čele Zelených Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Ondřej Liška končí v čele Zelených • Autor: Ilustrace – Pavel ReisenauerLiška: Uznávám chybu

↓ INZERCE

„Byla to moje chyba. Jsem rád, že mě na ni upozornili,“ říká předseda Strany zelených Ondřej Liška. Chyby se dopustil v pořadu Interview Daniely Drtinové na ČT24. Moderátorka mu připomněla čtyři roky starou událost, kdy dvě bývalé členky Strany zelených (Olga Zubová a Věra Jakubková) hlasovaly s opozicí pro vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka a přispěly k jejímu pádu.

„Dospěla vaše strana? Dal byste dnes za své lidi ruku do ohně, pokud by se z některých stali poslanci?“ ptala se moderátorka. „V roce 2006 ta strana vstoupila do parlamentu jako nová,“ bránil se Liška. „Dneska je ta strana zralá, má bezmála 400 zastupitelů a zastupitelek, má velmi tvrdé a transparentní demokratické vnitřní mechanismy.“

Demagog.cz zavěsil Liškův výrok na internet s červeným křížkem „nepravda“. Zjistil totiž, že strana má zastupitelů a zastupitelek mnohem méně - podle stránek Českého statistického úřady volby.cz celkem 221, navíc někteří za stranu sice kandidovali, ale nejsou jejími členy (zastupitelů straníků je jenom 133).

„Řeknu vám, jak se to stalo. Měl jsem v hlavě číslo, které platilo do roku 2010. V novém volebním období se ale počet zastupitelů snížil, operoval jsem starým číslem,“ vysvětluje Liška. Když si na serveru Demagog.cz přečetl odlišný údaj, ověřil si ho a vzal ho za svůj. Všiml si toho také Jan Tvrdoň, analytik Demagog.cz. „Při další debatě už Liška uváděl správné číslo,“ říká Tvrdoň. Ondřej Liška má projekt rád: „Je skvělý. Politiky je třeba vystavit veřejné oponentuře.“

Miroslava Němcová Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Miroslava Němcová • Autor: Ilustrace – Pavel ReisenauerNěmcová: Říkal to premiér

Miroslavu Němcovou, místopředsedkyni ODS a volebního lídra strany, přistihl Demagog.cz při tom, že při chválení vlády Petra Nečase vylepšuje stav našeho veřejného dluhu. „Té vládě se podařilo teď v těch posledních třech letech přibrzdit to tempo nárůstu toho státního dluhu, když se podíváme na to, že jsme sedmí v Evropě, pokud jde o celkové zadlužení, pokud porovnáváme tedy veřejné rozpočty, tak si myslím, že to není špatný výsledek,“ prohlásila v Interview Daniely Drtinové (pro jednoduché srovnání vybíráme jen nepravdy politiků z tohoto pořadu).

Demagog.cz uvedl věc na pravou míru: podle statistik EU máme mezi zeměmi Evropské unie veřejný dluh devátý nejnižší, nikoli sedmý nejnižší. Na sedmém místě jsme kdysi skutečně byli, v roce 2011 jsme se ale posunuli na osmé a podle posledních dat Eurostatu na deváté místo. „Všechny tabulky a porovnání, která mám, mluví o sedmém místě,“ říká Miroslava Němcová. „Mluvil o něm také předseda vlády Nečas ve sněmovně.“

Potíž je v tom, že také Petr Nečas uváděl stará data. Demagog.cz ho při tom přistihl: „Výrok Petra Nečase není pravdivý, Česká republika měla ve skutečnosti až osmý nikoliv sedmý nejnižší schodek veřejných financí za rok 2011.“

Na rozdíl od Ondřeje Lišky si Němcová jakoukoliv chybu odmítá připustit. „Měla jsem pravdu, z ničeho mě neusvědčili,“ říká. „Mluvila jsem o datech, která jsem měla k dispozici. A i kdybychom se posunuli na horší místo, pořád je pravda, že jsme v první třetině sedmadvaceti zemí. Pořád platí, že trend vlády Petra Nečase, snižování veřejného dluhu, byl správný.“ Projekt Demagog.cz Miroslava Němcová hodnotit nechce: „Nesleduji to, nemám na to čas.“

Pozn.: Statistika je za období před vstupem Chorvatska do EU 

Andrej Babiš Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Babiš: Kalousek si nepomohl

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš kritizoval v rozhovoru s Drtinovou politiky předešlé vlády a především jejího bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) za to, že neumí vybírat daně. „Tady je dost peněz a potřebujeme vybrat DPH. Kdyby ho někdo pořádně vybíral, tak jsem přesvědčen o tom, že tady můžeme vybrat o 40 až 50 miliard na DPH více,“ tvrdil.

Moderátorka ho upozornila, že jeho hnutí zároveň slibuje, že nižší sazbu daně z přidané hodnoty sníží z 15 na 10 procent. Jde to vůbec dohromady? „Samozřejmě,“ opáčil Babiš. „Tak vezměte si, jak pan Kalousek nám navýšil i s teda ODS a VV. Takže co to přineslo, vybrali o 19 miliard více na snížení sazby a na základní sazby vybrali o 30 miliard méně.“

„Nepravda,“ píše Demagog.cz. Nečasova vláda zvyšovala DPH dvakrát, v roce 2012 stoupla snížená sazba daně z 10 na 14 procent, základní sazba daně zůstala na 20 procentech. Od letošního ledna se obě sazby zvýšily o procento, na 15 a 21 procent. A teď k nepravdě: Babiš tvrdil, že stát na zvýšení DPH prodělal – vybral sice o 19 miliard víc na nižší dani, zato na základní vybral o 30 miliard korun méně – tedy celkem minus 11 miliard.

Zdůvodňoval to tím, že kvůli vyšší dani lidí méně utráceli a ukládali peníze do bank. Jenže Generální finanční ředitelství má jiná čísla: za rok 2012 se na DPH vybralo o 2,8 miliardy korun víc než v předchozím roce, od začátku roku 2013 do půlky května stoupl výběr (v porovnání se stejným obdobím předchozího roku) dokonce o 5 miliard.

„To není moje citace, novináři to popletli,“ překvapí Andrej Babiš hned první větou. Tvrdí, že neřekl 19, ale 21 miliard. Jenže Demagog.cz čerpá z mediálního archivu Newton Media a asi není žádný důvod přepisu debaty nevěřit. „I kdyby, stejně je jasné, že si Kalousek nepomohl. Mám čísla, že vybral méně. Mám je z Raiffeisenbank, nevím, kde vzali čísla oni,“ pokračuje.

Nakonec je ochoten přistoupit i na to, že Demagogem uváděná čísla Generálního finančního ředitelství jsou správná. Trvá ale na tom, že na podstatě jeho sdělení to nic nemění – Kalousek vystrašil lidi a zabrzdil spotřebu. „Vždyť to sama říkáte, na DPH se vybralo jenom o necelé tři miliardy víc,“ tvrdí Babiš. „Kalousek zvýšil daň na patnáct procent, vybral prachy od lidí a státnímu rozpočtu to pomohlo jen minimálně.“

Říkejte mi pravdivě Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Říkejte mi pravdivě • Autor: Ilustrace – Pavel ReisenauerOkamura: Novináři spinkají

Lídr Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura se u Drtinové spletl podobně jako předseda zelených Ondřej Liška, neznal své lidi. „Ze 400 kandidátů Úsvitu je tam 5 členů Věcí veřejných. Ze 405, říkám, je 400 kandidátů, 5 členů Věcí veřejných, 7 členů strany Moravané, 2, myslím, Občané 2011 a tak dále. Takže asi 15 je tam členů symbolicky nějakých stran,“ tvrdil. Demagog.cz ho opravil, kandidátů za Úsvit přímé demokracie je 343, jinou stranickou příslušnost jich má skoro dvakrát víc než Tomio Okamura uvedl, nikoliv 15 ale 29.

„Všimněte si, že tou nepřesností jsem nám naopak ubral na síle,“ píše Okamura v SMS zprávě. „Protože to, že se za nás postavilo i 29 členů politických stran, ukazuje sílu, jakou má myšlenka přímé demokracie. Jde nám o jediné, o změnu nefungujícího systému. V tomto ohledu je mi líto, že média absolutně krizi systému ignorují. Věřte, ve světě, v celé Evropě, je to velké téma a všude se diskutují nebo realizují změny směrem k přímé demokracii. Jen čeští novináři spinkají a nevnímají, že světem vane skutečná zásadní změna.“

36 kom 1 Autor: Respekt

Bobošíková: Demagog.cz je zavádějící

„Jsme jediná politická strana, která se nebojí říci nahlas, že uvažuje o tom, že bychom vyvázali Českou republiku z povinnosti přijmout euro,“ pyšnila se v Drtinové pořadu Jana Bobošíková, která vede volební blok Hlavu vzhůru. Demagog.cz namítl, že stejnou snahu deklaruje ve svém programu například Strana svobodných občanů, jež doslova uvádí: „Svobodní prosazují referendum o vystoupení České republiky z EU. Z Evropské unie lze vystoupit a zachovat přitom volný obchod a volný pohyb lidí. Když Česká republika vystoupí z EU, nebude muset zavést euro.“ Na svém blogu toto stanovisko popsal před dvěma roky předseda Svobodných Petr Mach.

„Nesouhlasím s tím, že mé tvrzení je nepravda,“ říká Jana Bobošíková. „Svobodní říkají, vystupme z EU. My říkáme, vyvažme se z povinnosti přijmout euro, ne pojďme ihned z EU. To je jednoznačně něco jiného.“ Za projektem Demagog.cz je podle Bobošíkové „dobrá snaha“, ale výsledek je „zavádějící“.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].