Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Holcát: Poplatky pro dospělé ano, ale s limity

Rozhovor s novým ministrem zdravotnictví

Hegerův nástupce Martin Holcát přichází na ministerstvo zdravotnictví z Fakultní nemocnice v Motole • Autor: ČTK
Hegerův nástupce Martin Holcát přichází na ministerstvo zdravotnictví z Fakultní nemocnice v Motole • Autor: ČTK

Premiérovi Jiřímu Rusnokovi  zbývá obsadit v jeho vládě jediné křeslo. Poslední otazník zmizí v pondělí, kdy oznámí jméno šéfa resortu financí. Jedním ze třinácti již potvrzených ministrů je náměstek Fakultní nemocnice Motol Martin Holcát, který se má ujmout českého zdravotnictví. Na Palackého náměstí se má stěhovat pravděpodobně ve středu, kdy by měl prezident Miloš Zeman novou vládu jmenovat. 

Co bylo hlavním důvodem, že jste na nabídku Jiřího Rusnoka kývl? 
Jedna věc byla moje znalost dané oblasti, druhá bylo oslovení premiérem Rusnokem, který se mě zeptal, jestli bych nechtěl spolupracovat. Mám poměrně bohatou historii v medicíně i ve zdravotnictví. Řídil jsem nemocnici, koordinační středisko transplantací, byl jsem už na ministerstvu zdravotnictví jako náměstek. A tam jsem se setkal s Jiřím Rusnokem. Velmi dobře jsme si rozuměli a spřátelili jsme se.

Dá se říct, že se považujete za člověka na svém místě? 
Já jsem spolupracoval velmi dobře a dlouhodobě i ve Sdružení fakultních nemocnic se současným ministrem Hegerem, kdysi ředitelem fakultní nemocnice v Hradci Králové. Snažili jsme se o řadu změn ve zdravotnictví. Myslím, že můžu pokračovat v tom, co jsem dělal – a nakonec i v tom, co dělal současný ministr. Podobně pracovali i jiní. Nuance a rozdíly názorů jsou hlavně politické, ale medicína je jedna a pacientovi se musí pomáhat.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger • Autor: Milan Jaroš
Ministr zdravotnictví Leoš Heger • Autor: Milan Jaroš

Leoš Heger prosadil, aby si lidé v nemocnicích mohli připlácet za nadstandardní péči. Dal byste lidem tuto možnost i vy? 
Ano, dal bych pacientům možnost, aby si mohli připlatit za lepší péči. Souhlasím s tím.

Ústavní soud ale v úterý zrušil část zákona o veřejném zdravotnictví. Jak budete postupovat? 
Buďme přesní. Ústavní soud zrušil vyhlášku a chtěl, aby byly nadstandardy upraveny přímo zákonem. Jsou dvě možnosti. Buďto se udělá zákon o nadstandardech, anebo se neudělá nic.

Budete tedy chtít, aby zákon o nadstandardech vznikl? 
Určitě ho budeme připravovat. Záleží, jestli bude dostatek času. Nevíme, jaký mandát a na jak dlouho bude vláda mít.

Další věc, proti které se Ústavní soud vyslovil, jsou poplatky za pobyt v nemocnici. 
Poplatky soud nezrušil hned. Mají se vyjasnit do konce roku. Původně měly regulovat nadužívání léčební péče. Z mého hlediska jsou proto nesmyslné u dětí. Někdy zatěžují i sociálně slabé skupiny obyvatel, protože za několik měsíců v nemocnici jde o poměrně velkou částku. Diskutuje se také o poplatcích pro starší. Poplatky pro dospělé tedy ano, ale nějakým způsobem bych je limitoval.

Odchod vašeho předchůdce nebyl plánovaný. V jakých jeho úkolech byste chtěl pokračovat? 
Vracím se na ministerstvo zdravotnictví už podruhé - a musím říct, že i když cesta někdy uhne doleva, někdy doprava, úkoly se plní strašně dlouhou dobu. Jsou tam lidi, kteří nejsou politicky vyhranění, ale pracují na zákonech. Já jsem kdysi pracoval na zákonu o zdravotnických prostředcích - a ten se vrací, protože se rozvíjí a v současné době se má novelizovat. Existuje tedy určitá kontinuita. To byla také motivace, proč jsem místo přijal.

Martin Holcát • Autor: ČTK
Martin Holcát • Autor: ČTK

Říkal jste, že není jasné, jak dlouho budete ve funkci. Přesto, jaké budou priority, až se ujmete úřadu? 
V těchto oblastech jsou to vždycky peníze. To je priorita číslo jedna. V systému, zvláště v nemocnicích, peníze chybí, takže je nejvyšší čas na tvorbu úhradové vyhlášky. Druhá věc je, že je deficitní Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ministr financí Kalousek navrhl odkup jejích pohledávek, aby se VZP nepropadla do těžkých dluhů a platební neschopnosti. Diskutuje se také o navýšení úhrady za státní pojištěnce; těch je skoro 55 procent. Pět let se platí 723 korun - částku je samozřejmě nutné valorizovat. Všechny tyto věci jsou ovšem poměrně složité, závisí na parlamentu a to je otázka politické vůle. Nebude to jednoduché.

Ministr Heger navrhoval také protikuřácký zákon. Co říkáte na to, aby bylo kouření v českých restauracích zcela zakázáno? 
Jsem nekuřák, takže na rozdíl od některých poslanců, kteří kouří a tento zákon nechtějí pustit, bych se za striktnější podmínky v našich restauracích přimlouval. Je to velká diskuse, kdo má svobodu - jestli kuřák, nebo nekuřák. Když přijdu do restaurace, kde se kouří, tak svobodu necítím. Za ten zákon bych se tedy přimlouval.

Znamená to, že pokud dostanete možnost, budete se ho snažit protlačit parlamentem? 
Není to klíčový zákon. Jak jsem říkal, čeká nás řada jiných věcí - ale jestli to bude možné, tak v něm budeme pokračovat.

A myslíte, že byste pro tento návrh dokázal najít dostatečný počet podporovatelů? 
Vůbec si teď nedokážu představit, co je v Poslanecké sněmovně možné, a myslím si, že nejsem sám. Nevědí to sami poslanci ani vedení sněmovny. Situace se mění každým okamžikem. Nejsme schopni nic říct.

Zatím jste tedy nezjišťoval, jestli budete mít šanci parlamentem něco protlačit… 
Otázka je, jestli vůbec budeme mít parlament. Jestli bude šance na cokoliv.

Budete s Leošem Hegerem po svém nástupu do funkce spolupracovat?
Když se podíváte do historie, tak až na některé úřednické vlády, které dovládly se svými ministry, byla výměna ministrů zdravotnictví vždycky narychlo. Tady jsme viděli, že se k tomu schyluje, takže úplně narychlo to nebylo. Výhodou úřednické vlády je, že mezi jejími členy a jejich předchůdci není politický odpor, takže spolu určitě budeme komunikovat.

Na odpor však vláda Jiřího Rusnoka pravděpodobně narazí v Poslanecké sněmovně, která jí nevysloví důvěru. Dokázal byste v takovém kabinetu sedět až do řádných voleb? 
Je to samozřejmě jedna z uvažovaných variant, která je denně probírána. Je to možné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].