Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Externí hlasy

Estébácká romance holky z malého města

Radmila Kleslová byla a zůstává blízkou přítelkyní Andreje Babiše

Staří známí
Staří známí • Autor: Vojtěch Marek

Když Andrej Babiš vysvětloval svůj vstup do komunistické strany, který mu otevřel cestu mezi elitní zaměstnance podniků zahraničního obchodu, mimo jiné tvrdil, že ve svých pětadvaceti letech netušil, že existují nějací režimem pronásledovaní disidenti. Teď se jím zřejmě inspirovala hlavní šéfka pražské buňky ANO Radmila Kleslová, když při zdůvodňování, jak se ocitla v řadách zaměstnanců Státní bezpečnosti, pravila něco, co by nemělo zapadnout ani v předvolebním kvasu: „Byla jsem holka z malého města, já jsem o žádné StB nikdy neslyšela.“ 

Dodejme tedy hned, že tahle holka z malého města studovala práva v Brně a Praze. Přesto ani v té době, jak jsme měli pochopit z jejího tvrzení, nenarazila na jedinou zmínku o StB. To Babiš měl alespoň v jejích letech štěstí, že se o Státní bezpečnosti dozvěděl, když rejdila po „pézetce“, v níž začal pracovat. Dokonce s ní sám spolupracoval, ovšem bez vázacího podpisu - jak tvrdil před soudem a ten mu dal za pravdu. A také nás poučil, že to byla ekonomická StB; jiná než ta, co perzekuovala lidi.

Kam to vlezla

Ale zpátky k Radmile Kleslové, držitelce služebního průkazu Státní bezpečnosti č. 240361. V rozhovoru pro webový deník Aktuálně líčí, jak když chtěla pracovat v zahraničí, poslali ji na ministerstvo vnitra, kde jí několik měsíců prověřovali. Pak jí řekli, že je moc šikovná a mohla by být špionkou. Ona ale prý odmítla: „Prostě jsem si řekla, že chci být tradiční maloměšťačkou a mít normální rodinu. Ale necítím, že bych se jakkoliv provinila tím, že jsem jako mladá nevěděla, kam jsem to přesně vlezla,“ uzavírá Kleslová, která byla a zůstává blízkou přítelkyní Babiše.


Podle archívních materiálů však paní Radmila Kleslová byla na ministerstvu vnitra ne několik měsíců, jak tvrdí, ale od roku 1986 až do převratu 1989. V roce 1988 byla zařazena na 23. odbor rozvědky, což bylo utajené pracoviště zaměřené na verbování a výcvik špiónů do kapitalistického zahraničí. To spíš nasvědčuje tomu, že nebyla verbována a připravována, ale verbovala a připravovala agenty jiné. Docela slušná kariéra na holku, která netušila, kam to vlezla.

Nezklame nás? (Příznivci Andreje Babiše na předvolebním mítinku)
Nezklame nás? (Příznivci Andreje Babiše na předvolebním mítinku) • Autor: Matěj Stránský

Dech beroucí drzost, s níž se nás paní Kleslová snaží obalamutit, by snad i vyvolávala smích. Kdyby Kleslová byla jedinou osobou z estébáckých sfér, která Babiše doprovázela a pomáhala mu od jeho podnikatelských počátků. Takových Babišových souputníků, ať už agentů nebo důstojníků StB, se ale objevuje víc.

Včetně současného předsedy představenstva Agrofertu Libora Širokého, který jako důstojník Státní bezpečnosti pracoval na úseku „boje proti vnitřnímu nepříteli.“ Nebo dalšího funkcionáře StB Josefa Kubů, jenž se podle deníku MF Dnes ještě nedávno zúčastňoval jednání špiček ANO. 

Na radnice

Co si počít s informací, že Babišovi pomáhají v byznysu i v politice někdejší příslušníci tajné policie, a jeden z nich dokonce sedí na špici pyramidy? Je důležité uvědomit si, co je svedlo dohromady. Vše začalo symbiózou tehdy mladých vzdělaných pracovníků československých podniků zahraničního obchodu (PZO) se Státní bezpečností, která monitorovala činnost pézetek a výjezdy jejich zaměstnanců na Západ. Jak na straně PZO, tak StB tehdy bylo dost ambiciózních třicátníků až čtyřicátníků, ochotných kvůli kariérnímu postupu ke kdejakému svinstvu. Slibné kariéry pézeťáků i estébáků ale přeťal převrat v listopadu 1989.

Právě tehdy se také daly obě skupiny dohromady. Aby si pomocí exkluzivních kontaktů a informací vybudovaly daleko významnější moc ekonomickou. A Babiš se svým postupně mohutnícím Agrofertem se stal přístavem i pro příslušníky někdejší nomenklaturní a „státněbezpečnostní“ elity.

Je pravda, že kromě Andreje Babiše po revoluci zbohatli a ovládli podstatnou část ekonomiky i další bývalí pracovníci podniků PZO včetně Petra Kellnera, Tomáše Chrenka, Františka Chvalovského, Richarda Hávy… Kolem žádného z nich se ale v takové míře nepohybovali - nebo alespoň to nebylo zaznamenáno - estébácké figury typu Libora Širokého nebo Radmily Kleslové. A zatímco Kellner a další se dosud spokojili jen s ekonomickou mocí a s bohatstvím z ní plynoucího, Babiš se díky pokračující podpoře voličů stává nejmocnějším vládním činitelem.

A je na nejlepší cestě ovládnout radnice velkých měst. Právě na radnicích, které na rozdíl od vládních sfér nejsou tolik na očích, byli až dosud přisátí k veřejným zakázkám chlapíci s veksláckou nebo pinglovní minulostí. Je tak nepředstavitelné, že by si dobře porozuměli s chlapíky s minulostí estébáckou? Koneckonců tyhle dva světy se prolínaly i v dobách, kdy jedna mladá holka z malého města - zřejmě jako jediná v celé zemi - o žádné StB nikdy neslyšela.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte