Berlínská zeď
Respekt 32/2021

V roce 1986 jsem využil jako mladý asistent VŠE paradoxu socialismu: na VŠE pod celoškolským výborem SSM fungovala buňka AISEC (organizace pro výměnné praxe studentů ekonomie). Vedli to studenti, kteří rozhodně nebyli svazáci. Po roce 1990 udělali kariéry ve významných nadnárodních firmách. Uchazečů bylo mnoho, takže bylo nutné projít testy a sehnat lukrativní praxi v ČSSR.

Reklama
Reklama

Ačkoli jsem vykonával tuto praxi v Heidelbergu, zúčastnil jsem se s DAAD (Německá služba pro výměnu akademiků) cesty do Berlína. Byla to ideologická diverze, protože součástí byl jednodenní výlet do východního Berlína, aby všichni zápaďáci jasně viděli ten rozdíl. Tohoto výletu jsem se však nemohl zúčastnit, protože jsem měl pouze jednorázové vízum pro SRN a Západní Berlín. Proto jsem také do a ze Západního Berlína musel letět.

Bylo nutné dostat se z jihu města na sever. Linka U6 jede (jela) z Mariendorfu přes Checkpoint Charlie pod Friedrichstrasse k letišti Tegel. Zarazilo mě, že projížděla pod východním Berlínem. Na průjezd těmi východoberlínskými stanicemi nezapomenu. Před každou vlak zpomalil asi na 10 km/hod a mezi zhruba třícentimetrovými ocelovými pruty, zabetonovanými do stropu i do nástupiště, odhadem 30 centimetrů od jeho okraje byly vidět zazděné východy. Jako v kleci. Nástupiště vypadalo, jako by válka skončila předevčírem. Vzpomněl jsem si na knihu Afghánistán od Egona Bondyho. Měl jsem pocit, že podobná stísněnost padla i na mé západoberlínské spolucestující. Vjezd do první západoberlínské stanice znamenal obrovskou úlevu.
Lukáš Malátek

Čau lidi, Krok od změny
Respekt 41/2021

Už týden čtu pražské komentáře, proč jsme my, venkované, kroužkovali Starosty na úkor Pirátů. Přitom stačilo se nás zeptat: Udělali jsme to proto, že Starostové nabídli lepší kandidáty. Nebylo v tom nic proti Pirátům, ale když například na kandidátce v Kraji Vysočina byl na druhém místě čtyřnásobný starosta Pacova a trojnásobný krajský zastupitel Lukáš Vlček, nezbylo mi jako logicky uvažujícímu člověku nic jiného než ho zakroužkovat. Ještě ne čtyřicetiletý Vlček jde poctivou cestou odzdola stejně jako Miloš Vystrčil nebo Vít Rakušan. Piráti nemají důvod být ukřivdění, za několik let mohou mít stejně úspěšné starosty malých měst, které pak venkovští voliči rádi zakroužkují, i kdyby nosili dredy až na zem.
Milan Zeibert, Třebíč

Oprava

V článku Zmatky a bloky v Respektu 40/2021 píšeme o hlasování o finančním balíku v hodnotě 3,5 miliardy dolarů, jedná se však o biliony.
Za chybu se omlouváme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte