Děti úplňku - Vladimír Špidla se svým autistickým vnukem: Kdo to nezažil, neuvěří
 
Děti úplňku
Autor: Děti úplňku

V posledních letech má bývalý ministr sociálních věcí, předseda české vlády a také eurokomisař Vladimír Špidla každý čtvrtek pevně daný program. Vyzvedne ze školy svého sedmiletého vnuka a celé odpoledne s ním tráví čas, dokud se rodiče nevrátí z práce. Něco takového prarodiče často přirozeně dělají, ale bývalý vrcholný politik to má v roli dědečka ale výrazně těžší. Jeho vnuk David trpí Downovým syndromem v kombinaci s autismem, nedokáže komunikovat a potřebuje neustálou péči.

https://www.youtube.com/watch?v=ik-9_x9s5Vw

Reklama
Reklama

„Rodina s postiženým dítětem to má nepřiměřeně těžké, pomoci je málo,“ shrnuje Špidla zkušenost, kterou mu narození vnuka dalo. Kdysi v období své kariéry v čele státu prý o autismu nevěděl prakticky nic. Dnes je přesvědčený, že rodiny s dítětem, jako je jeho vnuk, je třeba mnohem výrazněji podpořit, protože současný systém není spravedlivý -  o kvalitě života neúměrně rozhodují schopnosti rodičů a také náhoda.

„Je bezpečně doloženo výzkumy, že pokud je dostatek služeb, dokáže rodina pečovat velmi intenzivně,“ myslí si bývalý premiér, který dnes působí jako poradce své nástupkyně v resortu Jany Maláčové. „Ty, které jsou přetížené, ale podlehnou tlaku a od péče utíkají. Kdo to nezažil, neuvěří.“

Další díly seriálu najdete v rubrice Děti úplňku

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1545

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte