Autista Petr má rád vodu
Autista Petr má rád vodu • Autor: Děti úplňku

V našem dokuseriálu ukazujeme příběhy lidí s autismem, kteří potřebují vyšší míru podpory od druhých, aby mohli žít kvalitní a také bezpečný život. Hrdina aktuálního dílu je na tom podobně – důvody, proč musí být neustále někdo s ním, jsou ale tentokrát velmi nezvyklé.

Třicetiletý Honza se přepíjí vodou. Ačkoli mluví, nedokáže vysvětlit proč. Jeho okolí se domnívá, že pije proto, aby zahnal pocity neklidu a úzkosti, které se s autismem často pojí. Jak rostl, jeho návyk začal být vysoce rizikový. Pokud ho nikdo nehlídá, dokáže Honza za den vypít i 25 litrů, což je dlouhodobě životu nebezpečné. Jeho matka Jana Hrstková, která s Honzou žije v jedné domácnosti, už více než deset let tráví čas prakticky nepřetržitě se synem. Nemůže ho nechávat samotného, jinak si Honza okamžitě najde zdroj vody a vypije třeba dvacet hrnků za sebou -  jak paní Hrstková nedávno zjistila, když se odhodlala syna tajně natočit.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=UTL-ZqMwBFE

Chronicky unavená a přetížená matka zkoušela synovi najít stacionář, kde by mohl část dne trávit. Všude ale narážela na problém, který je pro české sociální služby typický – nedostatek personálu. Pečovatelé nedokázali jejího syna uhlídat: Honza tajně hledal vodovodní kohoutky a domů se vracel třeba o patnáct kilogramů těžší.

Loni mladý muž s autismem z přepíjení zdravotně zkolaboval a paní Hrstková se rozhodla situaci řešit. Chce se přestěhovat do většího a vhodnějšího bytu, kde technickými úpravami zamezí přístupu do kuchyně a koupelny, aby Honza nemohl bez jejího vědomí pít. Ráda by též jeden pokoj nechala volný a našla synovi asistenta, který by jí v náročné péči konečně občas střídal.

S přestavbou jí můžete finančně pomoci i vy – váš příspěvek posílejte přímo na webu Dětí úplňku.

Další díly seriálu najdete v rubrice Děti úplňku

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte