0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Děti úplňku17. 3. 20192 minuty

Děti úplňku: Hrstkovi – Honza vypije přes 20 litrů vody denně

Další díl seriálu o rodinách a dětech s postižením

Autista Petr má rád vodu • Autor: Děti úplňku

V našem dokuseriálu ukazujeme příběhy lidí s autismem, kteří potřebují vyšší míru podpory od druhých, aby mohli žít kvalitní a také bezpečný život. Hrdina aktuálního dílu je na tom podobně – důvody, proč musí být neustále někdo s ním, jsou ale tentokrát velmi nezvyklé.

Třicetiletý Honza se přepíjí vodou. Ačkoli mluví, nedokáže vysvětlit proč. Jeho okolí se domnívá, že pije proto, aby zahnal pocity neklidu a úzkosti, které se s autismem často pojí. Jak rostl, jeho návyk začal být vysoce rizikový. Pokud ho nikdo nehlídá, dokáže Honza za den vypít i 25 litrů, což je dlouhodobě životu nebezpečné. Jeho matka Jana Hrstková, která s Honzou žije v jedné domácnosti, už více než deset let tráví čas prakticky nepřetržitě se synem. Nemůže ho nechávat samotného, jinak si Honza okamžitě najde zdroj vody a vypije třeba dvacet hrnků za sebou -  jak paní Hrstková nedávno zjistila, když se odhodlala syna tajně natočit.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Chronicky unavená a přetížená matka zkoušela synovi najít stacionář, kde by mohl část dne trávit. Všude ale narážela na problém, který je pro české sociální služby typický – nedostatek personálu. Pečovatelé nedokázali jejího syna uhlídat: Honza tajně hledal vodovodní kohoutky a domů se vracel třeba o patnáct kilogramů těžší.

Loni mladý muž s autismem z přepíjení zdravotně zkolaboval a paní Hrstková se rozhodla situaci řešit. Chce se přestěhovat do většího a vhodnějšího bytu, kde technickými úpravami zamezí přístupu do kuchyně a koupelny, aby Honza nemohl bez jejího vědomí pít. Ráda by též jeden pokoj nechala volný a našla synovi asistenta, který by jí v náročné péči konečně občas střídal.

S přestavbou jí můžete finančně pomoci i vy – váš příspěvek posílejte přímo na webu Dětí úplňku.

Další díly seriálu najdete v rubrice Děti úplňku


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].