Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu

Vysílení Novozélanďané se snaží zachránit uvízlé velryby

Uvízlé velryby u Farewell Spit na Novém Zélandu  • Autor: Tim Cuff
Uvízlé velryby u Farewell Spit na Novém Zélandu • Autor: Tim Cuff

Na Novém Zélandu se právě odehrává velrybí drama: tamní biologové hlásí smrt několika stovek mořských savců na jedné z odlehlých pláží ostrovní země. Kulohlavci patří k menším velrybám, dorůstají délky osmi metrů a na pláži jižního novozélandského ostrova jich uvízlo 416. Vypadá to, že 70% z nich nešťastné přistání na pláži nepřežilo a o další se bojuje.

Podle biologů se jedná o největší hromadné uvíznutí velryb, jaké kdo v této oblasti pamatuje. Úřady vyzvaly obyvatele, aby místo do práce a do školy vyrazili na pláž a pokusili se inteligentní zvířata zachránit. “Tohle je nejsmutnější věc, jakou jsem kdy viděl,” vyprávěl novinářům jeden z nich, “tolik citlivých zvířat umírajících na písku.”

Proč zvířata na pláži uvízla, není jasné; jisté ale je, že není snadné je odtamtud dostat. Zátoka je mělká a proti záchranné akci se zpěčují stádní pudy nešťastných zvířat, jež se navzdory snahám záchranářů snaží setrvat v blízkosti svých druhů. Přestože se za přílivu podařili stovku zvířat dostat úspěšně do vody, za odlivu devadesát z nich znovu skončilo na suchu. Dobrovolníci je tak polévají vodou a balí do mokrých ručníků, aby zůstala vlhká, klidná a aby se nepřehřála.

“Snažíme se vyvést velryby na moře a navádět je, ale ony naše pokyny nepřijímají a prostě si plavou, kam chtějí. Pokud se mezi nimi neobjeví několik silných vůdčích jedinců, kteří budou skutečně chtít vyplavat na moře, budou se ostatní snažit zůstat se zbytkem hejna na pláži,” vysvětloval jeden z biologů. Většina je ale v tuto chvíli již mrtvá.

Situace je prý velmi náročná i pro lidské záchranáře, odborníci dokonce radí, aby se méně odolní jedinci pokusů o záchranu raději neúčastnili. “Je zima, jsme mokří a někteří z nás jsou ve vodě už devět hodin. Nepotřebujeme lidi, kteří se nám tady zhroutí, což se stává docela často,” cituje britský The Guardian Andrewa Lamasona, šéfa záchranářského týmu. Tragédie velryb vyvolává v Novozélanďanech silné emoce, na pláž se sjíždějí stovky lidí se zásobami potravin, aby mohli na místě setrvat tak dlouho, jak bude třeba.

https://www.youtube.com/watch?v=wW0TdHuaDM8

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].