Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Výrok dne: Jak Tomio Okamura prosazuje vládní zákon koalici navzdory

Tomio Okamura • Autor: Milan Jaroš
Tomio Okamura • Autor: Milan Jaroš

Realita Poslanecké sněmovny nezklame.  Kupříkladu na případu vládního zákona o celostátním referendu lze s mírným pobavením sledovat, jak vládní koalice brání tomu, aby se projednával zákon, který jí byl předložen.

Strany koalice si do programového prohlášení (.pdf, str. 44) daly bod, že předloží ústavní zákon o celostátním referendu. To skutečně vláda učinila. Zákon do Sněmovny poslala v červenci 2015, v březnu 2016 se začal projednávat. A to dokonce za účasti prezidenta Zemana, který před Sněmovnou vystoupil při této příležitosti s projevem na jeho podporu.

První čtení ale bylo přerušeno a od té doby… se nestalo nic. Znovu už sněmovní vládní většina nezařadila projednávání na pořad schůze. Ale je tu Tomio Okamura, který jen od začátku roku do dnešního dne navrhnul osmkrát, aby se tak stalo. A dodejme, že opakovaně navrhuje, aby se projednával právě vládní návrh zákona. Proti čemuž opakovaně hlasuje právě vládní koalice. Život je plný paradoxů.

Nejblíže tomu, aby se zákon projednával, byl Okamura 14. března. Ovšem nejblíže s velkou nadsázkou. Získal 48 hlasů a potřeboval jich 77. Z řad vládní koalice tehdy podpořilo návrh pouhých devět členů (5 ČSSD, 4 ANO, 0 KDU-ČSL).

Aniž budeme hodnotit, zda je myšlenka celostátního referenda správná, je zajímavé, že vláda se snaží vlastní zákon neprojednat a tlačí ji k tomu opoziční poslanec. A je na něj spolehnutí. Jednak v tom, že přemýšlí o problémech, které nás trápí v České republice, ale také v tom, že během úterního jednání poslanců znovu načetl svůj návrh. Opět neúspěšně (pikantní je, že se při hlasování zdržel i poslanec SPD Jaroslav Holík).

Jak poslanec Okamura doprovází své návrhy - a také o jeho ověřování dalších slibů - se dočtete více na webu Demagog.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].