Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Společnost

Velmistryně dala šach mat porušování ženských práv v Saúdské Arábii

Anna Muzyčuk • Autor: REUTERS
Anna Muzyčuk • Autor: REUTERS

Tahle zpráva už není horká aktualita, ale je to první páteční menu, které ji může zahrnout, což snad poslouží jako omluva. Ukrajinská šachová velmistryně Anna Muzyčuk, dvojnásobná světová mistryně v disciplínách rapid (rychlý šach) a blitz (ještě rychlejší šach), svůj titul koncem roku neobhájila. Ani nemohla, protože sedmadvacetiletá šachistka na poslední mistrovství v těchto disciplínách neodcestovala. Konal se totiž v Rijádu a Muzyčuk nechtěla “soutěžit v zemi, kde jsou tak porušovaná ženská práva”.

Jak na svém facebookovém profilu doslova napsala, nechtěla “hrát podle něčích pravidel, nosit abáju (dlouhý oděv, zakrývající celé tělo, pozn. red.), chodit ven jen s doprovodem, a vůbec se cítit jako tvor druhé kategorie”. V protestu se k ní připojila její sestra Maria, která byla světovou šampionkou rok před Annou.

Není to první kontakt ukrajinské šachistky se zákony, které mají potřebu ženám přikazovat šatník. V průběhu minulého roku se konal ženský šachový šampionát v Teheránu a íránské úřady vyžadovaly nošení hidžábu, tedy šátku. Muzyčuk se tehdy podvolila, ale podle vlastních slov se po celou dobu cítila nepříjemně, což hrálo roli v jejím nedávném rozhodnutí roli. Navíc, jak říká, jsou ženská práva v saúdském království ještě o poznání v horším stavu.

Mistrovství v Rijádu mělo mimochodem i další problém než bojkot úřadující mistryně. Saúdská Arábie nevydala vstupní víza izraelským šachistům s vysvětlením, že obě země spolu nemají diplomatické vztahy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].