Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

V polském nukleárním silu žije tajemná kolonie mravenců

Autor: Wojciech Stephan
Autor: Wojciech Stephan

Životu se daří všude; i na místech, kde byste to žádnému životu nepřáli. Například v opuštěném podzemním raketovém silu na hranicích Polska a Německa. V něm sovětská armáda za studené války skladovala jaderné zbraně a po jejím konci zůstalo na pospas chátrání. Vojenský personál vystřídal divoký život – netopýři a jedna velmi zvláštní mravenčí kolonie.

Ta žije na samém dně staré ventilační šachty. Na první pohled je to mraveniště jako každé jiné – mravenci v něm šurdí, lezou jeden přes druhého a pilně přenášejí věci násobně těžší, než jsou oni sami. Na pohled druhý je to však cokoliv jiného než běžné mraveniště. Je to dost mrazivý a tajemný jev docela odpovídající kulisám, v nichž se odehrává.

Na dně domovské ventilační šachty je neustále zima blízká bodu mrazu. Je tam také neustále tma. To všechno je i pro mravence velmi nepříznivé prostředí, ovšem to není to jediné, čím je kolonie v polském Templewu zvláštní. Tvoří ji nepohlavní mravenčí dělnice, a kolonie se tedy sama nerozmnožuje. Přísun členů zajišťuje otvor větrací šachty: novými členy podzemního mraveniště se stanou nešťastníci, kteří do ní omylem spadnou. Na povrchu je totiž ještě jedno, zcela běžné mraveniště s královnou.

Ve tmě a zimě
Ve tmě a zimě

Kdo takhle spadne, začne žít úplně nový život. Ve tmě, mrazu, a neustálém hladu. Na dně bunkru totiž takřka není co jíst. Živí se tamní mravenci netopýřím trusem? Nebo snad konzumují mrtvolky uhynulých kolegů, které už tvoří na dně krytu několikacentimetrovou vrstvu? Naučili se získávat energii nutnou k životu nějak jinak? To zatím entomologové nevědí.

Stejně jako neznají odpověď na další otázku: co kdyby do větrací šachty spadla královna, ať už jejich druhu, nebo jiného (je známo, že mravenčí kolonie si umí příbuzné královny adoptovat). Začnou se pak pohlavně rozmnožovat, nebo ne? Je pravda, že na odchov mravenčí mládeže je na dně templewského krytu příliš velká zima. Tedy podle známých pouček. Ale tito mravenci už navzdory několika takovým poučkám vytvořili funkční, byť poněkud dystopické společenství.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].