pondělí 29. 8. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Už od prvního pohledu a „poslechu“ bylo jasné, že se páteční modlitba v této kodaňské mešitě bude v mnoha ohledech od běžných ceremonií lišit. Už jen tím, že k modlitbě věřící nesvolával mužský hlas, jak je zvykem v muslimském světě, ale hlas ženský. Jak informuje britský deník The Guardian, nezvyklostí bylo víc i na pohled: před vstupem do modlitebny nějaká žena kojila své dítě, jiné se zdravily polibkem na tvář a objetím, v dohledu nebyl jediný muž.

Minulý pátek začala v dánské metropoli oficiálně fungovat první „ženská“ mešita ve Skandinávii (imámky fungují v Číně nebo v Jižní Africe, v USA vznikla ženská mešita loni, v Evropě proběhlo pár pokusů v Británii). Muslimkám je obvykle doporučováno modlit se doma či obecně v ústraní.

V mešitách, kam ženy vůbec pustí, musí chodit bočním vchodem. P prostory pro ně vyhrazené bývají stísněné a symbolicky i reálně stranou hlavního dění - tady naopak patří „hlavní scéna“ právě jim. A pouze jim, muži zatím nemají kvůli obavě z kontroverzí, které by to mohlo přinést, do prostoru v centru Kodaně nacházejícím se nad provozovnou fast-foodu přístup.

Mešitu nazvanou Mariam vedou dvě „imámky“: Sherin Khankan a Saliha Marie Fetteh, které mají velmi ambiciózní plány. Kromě provozování svatostánku chtějí poukazovat na „patriarchální interpretace“ Koránu, přetrvávající „patriarchální struktury“ církevních institucí (nejen islámu), poskytnout prostor pro svatby, ale i rozvody a otevřít debatu o moderní podobě muslimské víry.

Jak přesně chce některých těchto cílů dosáhnout, tou už Sherin Khankan, dcera syrského muslima a finské křesťanky, příliš do detailu nevysvětluje. Nebo se jí na to neptaly britské, ani dánské noviny. Sama nicméně přiznává, že její snahy už vyvolaly nesouhlas u jejích přátel a rodiny i u některých dánských náboženských skupin.

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Jde o mimořádně zranitelnou část uprchlíků – děti a dospívající. A právě pro svoji zranitelnost a zneužitelnost bývají terčem kriminálních gangů či obchodníků s bílým masem. Zatímco v lednu bylo v Německu pohřešováno zhruba pět tisíc dětí a teenagerů (přičemž bezmála 900 bylo mladších třinácti let), nyní je to podle německých úřadů už téměř devět tisíc.

Nevíme přesně, čím je prudký nárůst způsoben. Představitelé německé federální policie nevylučují možnost, že část těchto mladých běženců se prostě „ztratila v systému“: při pohybu zemí se buď neregistrovali u úřadů, nebo se registrovali pod různými jmény.

Z jiných evropských zemí máme nicméně zprávy, že část mladých mužů a žen přicházejících do Evropy za lepším životem padne za oběť kriminálníkům, kteří je zneužívají k prostituci či v obchodu s drogami. Kromě nízkého věku hraje v jejich neprospěch fakt, že se cestou zadlužili a cítí odpovědnost za rodiny, které nechali doma nebo v uprchlických táborech.