Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

V Kodani začala oficiálně fungovat první „ženská“ mešita ve Skandinávii

Autor: FACEBOOK/SHERIN KHANKAN
Autor: FACEBOOK/SHERIN KHANKAN

Už od prvního pohledu a „poslechu“ bylo jasné, že se páteční modlitba v této kodaňské mešitě bude v mnoha ohledech od běžných ceremonií lišit. Už jen tím, že k modlitbě věřící nesvolával mužský hlas, jak je zvykem v muslimském světě, ale hlas ženský. Jak informuje britský deník The Guardian, nezvyklostí bylo víc i na pohled: před vstupem do modlitebny nějaká žena kojila své dítě, jiné se zdravily polibkem na tvář a objetím, v dohledu nebyl jediný muž.

Minulý pátek začala v dánské metropoli oficiálně fungovat první „ženská“ mešita ve Skandinávii (imámky fungují v Číně nebo v Jižní Africe, v USA vznikla ženská mešita loni, v Evropě proběhlo pár pokusů v Británii). Muslimkám je obvykle doporučováno modlit se doma či obecně v ústraní.

V mešitách, kam ženy vůbec pustí, musí chodit bočním vchodem. P prostory pro ně vyhrazené bývají stísněné a symbolicky i reálně stranou hlavního dění - tady naopak patří „hlavní scéna“ právě jim. A pouze jim, muži zatím nemají kvůli obavě z kontroverzí, které by to mohlo přinést, do prostoru v centru Kodaně nacházejícím se nad provozovnou fast-foodu přístup.

Mešitu nazvanou Mariam vedou dvě „imámky“: Sherin Khankan a Saliha Marie Fetteh, které mají velmi ambiciózní plány. Kromě provozování svatostánku chtějí poukazovat na „patriarchální interpretace“ Koránu, přetrvávající „patriarchální struktury“ církevních institucí (nejen islámu), poskytnout prostor pro svatby, ale i rozvody a otevřít debatu o moderní podobě muslimské víry.

Jak přesně chce některých těchto cílů dosáhnout, tou už Sherin Khankan, dcera syrského muslima a finské křesťanky, příliš do detailu nevysvětluje. Nebo se jí na to neptaly britské, ani dánské noviny. Sama nicméně přiznává, že její snahy už vyvolaly nesouhlas u jejích přátel a rodiny i u některých dánských náboženských skupin.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].