Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

V Evropě se rozmáhá novodobé otroctví

V dnešní Evropě se lidé prodávají k těžké práci v zoufalých podmínkách.
V dnešní Evropě se lidé prodávají k těžké práci v zoufalých podmínkách.

Počet objevených obětí obchodu s lidmi  je na vzestupu v každé evropské zemi, zjistila ze svého opakovaného monitoringu Rada Evropy - celoevropská instituce zabývající se mimo jiné dohledem nad dodržováním lidských práv. Podle serveru Politico se už dokonce v některých státech, třeba v Belgii, na Kypru, v Srbsku nebo Velké Británii, manuální práce stala důležitějším „odvětvím“ lidského zotročování než sex.

Podle profesorky práva na univerzitě v irském Corku a členky odborného lidskoprávního panelu Experti proti obchodování s lidskými bytostmi Siobhán Mullally se v dnešní Evropě lidé prodávají k těžké práci v zoufalých podmínkách jak uvnitř jednotlivých států, tak i přes hranice v mezinárodních otrokářských sítích. „Pro oběti je velmi těžké ze svého postavení uniknout, přihlásit se úřadům a volat o pomoc. Bojí se deportace, nebo pomsty gangsterských kruhů,“ řekla Mullally serveru Politico. „Takže vyšetřování nebo dokonce odsouzení pachatelů se děje hodně zřídka.“

Většina obětí přinucených k otrocké práci jsou podle reportu Rady muži a nejvíc jich je objeveno v zemědělství, rybolovu a pohostinství. Ženské oběti většinou pracují jako služebné nebo chůvy a jejich osudem je často jak pracovní, tak sexuální zneužívání. Speciálně ohroženou skupinou jsou migranti - lákaní čím dál častěji do evropské pasti přes pracovní inzeráty na internetu a sociálních sítích.

Zpráva Rady se obrací s výzvou na administrativy jednotlivých evropských zemí, aby s neradostnou situací něco provedly: zlepšily dohled a snažily se trestat překupníky i organizátory celého byznysu. To se ale nepovede bez lepší spolupráce s nevládkami a podnikateli, bez schopnosti shromáždit důvěryhodná data a bez promyšlené legislativy, uzavírá Politico.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].