Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Uprchlíci v Belgii se budou zavazovat k integraci

Belgie integrující • Polský slon v porcelánu • Apple teď chce něco po FBI • Sting úslužný • Krátký návrat z twitterového záhrobí • Katarské utrpení nekončí • O mučení

Molenbeek, Brusel • Autor: REUTERS
Molenbeek, Brusel • Autor: REUTERS

Belgická vláda - v reakci nejen na nedávné útoky v Bruselu, ale i dlouhodobou kritiku, že mladí lidé arabského původu s belgickým občanstvím se často necítí být součástí tamní společnosti, což může udělat i z opileckých zlodějíčků masové vrahy ve jménu džihádu - připravuje opatření, které by žadatele o pobyt či občanství zavazovalo k integraci. Dokonce by v tom smyslu měli podepsat oficiální závazek.

Kdo odmítne podepsat, má smůlu. A kdo podepíše, ale podle belgických úřadů svůj slib neplní “s dostatečnou snahou”, může mít smůlu také. Co podle úřadů znamená integrace, je ovšem trochu vágní. V prvé řadě jde o to naučit se vlámsky či valonsky, záleží na regionu, a zadruhé “sblížit se se společností”. Sbližování budou úředníci pravidelně hodnotit. Povinnost se netýká studentů a žadatelů o azyl.

Brusel po teroristických útocích; ilustrační foto • Autor: REUTERS
Brusel po teroristických útocích; ilustrační foto • Autor: REUTERS

Člověka napadá hned několik zádrhelů. Zaprvé belgická administrativa zjevně věří ve svou neúplatnost. I když země, která nemá rok a půl roku vládu, a přesto bez větších potíží funguje, si to může dovolit. Autor menu tento fakt nepřipisuje dnes oblíbenému heslu “Belgie = zhroucený stát”, je to dle něj naopak důkaz civilizační úrovně. Zadruhé, jak se takové sbližování měří? Dá se napadnout u soudu? Asi by to mělo být možné. Zatřetí: autor si představil sám sebe, jak se sžívá s mírně blahosklonnými, řekněme, obyvateli Provence. A s vědomím, že se někdy přijdou úředníci přeptat sousedů. Je dost francouzský? Je dost chic? Jaká míra primitivnosti se u něj dá ještě tolerovat a kdy už ho pošleme pryč? Není to úplně integrující pomyšlení…

Autor: Profimedia, UPPA News
Autor: Profimedia, UPPA News

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski je opravdu mistr slov. V souvislosti s nedávnou návštěvou prezidenta Dudy v USA se nechal šéfdiplomat slyšet, že polsko-americké vztahy se lepší a lepší každým dnem mimo jiné proto, že Polsko se vzdalo servilního přístupu k USA. Či jak to přesně ministr popsal, dosavadního “negerského lokajství”. Well done.

Tables are turning, abychom zůstali u anglických výrazů. Spor Applu a FBI skončil, američtí vyšetřovatelé našli způsob, jak se do mobilu střelce ze San Bernardina dostat bez asistence firmy a stáhli soudní požadavek na vytvoření jakéhosi permanentního přístupu do všech telefonů. Více o tom v pondělním Respektu, ovšem Apple teď řeší zapeklitý problém: přemýšlí, jak se tedy FBI přesně do jejich výrobku dostala. A na oplátku teď vyžaduje po FBI, aby se o své tajemství podělila. Podle jednoho z amerických zákonů by na to mohla mít firma právo - jde o zákon, který nařizuje úřadům říkat firmám o vadách na výrobcích, které ohrožují jejich zákazníky.

Autor: Shutterstock
Autor: Shutterstock

To je ovšem ze strany Applu marná naděje. BI jistě svou cestu do iPhonu neprozradí, protože - podle jiného zákona - nemusí. Vývojáři Applu nyní horečně hledají onu díru, aby na ni mohli nalepit bezpečnostní softwarovou záplatu. S velkou pravděpodobností se jim to dřív či později povede a pracně objevená skulina bude FBI opět k ničemu. Proto také boj o přístup k telefonním datům zdaleka nekončí, ba naopak, právě začíná. A nakonec se dá čekat, že “bezpečnost” nad “soukromím” zvítězí.

Až zase bude Sting (prototyp popové hvězdy-intelektuála) dbát o dobro planety, můžete mu připomenout tenhle kousek: zpívání na svatbě syna ingušského oligarchy Michajla Gucirejeva. Potkal se tam s J.Lo a - haha - Alou Pugačevovou. Bylo to jistě hezké, jen celá ta svatba stála víc, než jsou plánované výdaje na ingušské zdravotnictví na celý tento rok. Byznysmen Gucirejev všechny peníze vydělal čistě, o státních firmách nikdy nic neslyšel, jak už to tak na Východě chodí; proto byl Sting asi v klidu.

Vědci objevili další věc, kterou mají všichni lidé všech kultur společnou: “ne-výraz”, který značí podvědomé odmítání toho, co slyšíme nebo vidíme. Lidstvo zkrátka nejlépe spojuje nepotlačitelná skepse.

Autor: Kroulik, Pavel
Autor: Kroulik, Pavel

Jak známo, twitterový dívčí chatbot Tay vyslala firma Microsoft do světa tweetů, aby se virtuální adolescentka s umělou inteligencí naučila chovat jako člověk - jenže během několika hodin se z ní stal nenávistný, virtuálně hajlující misogyn (takže zčásti tedy vlastně vše fungovalo správně). Firma ji pak stáhla, nyní ji ovšem podle všeho omylem opět vyslala do světa a Tay mu hned ohlásila, že kouří marihuanu před policistou. Pak už ji Microsoft asi definitivně zlikvidoval.

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Pravidelné fotbalové okénko nebude o žádném z míčových kouzelníků ani pohádkových úspěších malých klubů. Amnesty International oznámila, že ani po pěti letech celosvětové kritiky nejsou životní a pracovní podmínky zahraničních dělníků, kteří budují stadiony a infrastrukturu pro katarský fotbalový šampionát v roce 2022, lepší. Jsou totiž dál úděsné.

AI také údajně poprvé s jistotou odhalila, že toto týrání lidí se odehrává i při stavbě jednoho ze stadionů, nikoliv silnic, což byla doposud pro FIFA vítaná příležitost mýt si nad zjevným bezprávím ruce. Takže mnoho štěstí všem hráčům, divákům a bafuňářům. Na zahajovací ceremoniál šampionátu bychom měli dobrý tip na jednoho podmanivého britského zpěváka.

John McCain • Autor: Globe Media /  Reuters
John McCain • Autor: Globe Media / Reuters

Když se teď v amerických primárkách dva muži, kteří v životě nebyli v armádě, tedy Ted Cruz a Donald Trump, přetahují o to, kdo z nich by mučil víc zajatce, ozývají se hlasy povolanějších lidí. Senátor John McCain, který mučení zažil z té méně výhodné strany při zajetí ve Vietnamu, už dávno řekl, že je mučení k ničemu. Řeknete cokoliv, pravdu nebo lež, hlavně aby to už skončilo.

I když, méně výhodné strany. Tady přinášíme krátkou esej člověka, který mučil irácké zajatce v době tamní americké války. “Já i kolega jsme se shodli, že je načase najít si něco méně komplikovaného. Něco, kde nebudeme muset odložit stranou svoje lidství, abychom mohli jít do práce,” začíná text.

Video: Někteří  z nejoriginálnějších myslitelů minulosti mohli mít poruchu autistického spektra.

Kulturní tip: Iron Man 2. Nova 1.4.2016  22:25.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].