Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Trumpa opustil kvůli clům hlavní ekonomický poradce. Bílý dům se bojí chaosu

Trumpův hlavní ekonomický poradce Gary Cohn rezignoval • Autor: REUTERS
Trumpův hlavní ekonomický poradce Gary Cohn rezignoval • Autor: REUTERS

Donalda Trumpa opustil důležitý spolupracovník: rezignoval jeho hlavní ekonomický poradce Gary Cohn. Nepodařilo se mu amerického prezidenta odradit od plánu uvalit cla na dovoz hliníku a oceli – což by mohlo nastartovat obchodní válku mezi USA a zbytkem světa, jak se mnozí obávají. Cohn měl patřit mezi hlavní odpůrce této politiky a mnozí Trumpovi spolupracovníci v Bílém domě anonymně vyjádřili strach z chaosu, který podle nich po odchodu šéfa Národní ekonomické rady nastane.

Americký prezident ve čtvrtek oznámil, že tento týden plánuje uvalit 10procentní cla na dovoz hliníku a 25procentní cla na dovoz oceli. Jeho rozhodnutí jasně odmítly všechny státy, kterých by se případná cla týkala, a hrozí protiopatřeními. Evropská unie (společně s Kanadou největší dovozce oceli do USA) ústy předsedy Evropské komise Junckera označila tarify za „hloupé“ - a v případě, že Trump od svého plánu neustoupí, prý uvalí vlastní cla na motocykly Harley-Davidson, džíny Levi´s či americký bourbon.

Všechny tyto produkty se přitom vyrábějí ve státech, které zastupují nejvýznamnější američtí zákonodárci, např. motorky Harley-Davidson ve Wisconsinu, odkud pochází předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, bourbon pak v Kentucky, státě předsedy Senátu Mitche McConnella. Evropská odvetná opatření by tak pocítili právě voliči obou nejvýše postavených zákonodárců.

Trumpův plán tak tvrdě kritizují i republikáni, kteří se bojí právě toho, že roztočí spirálu odvetných opatření a vyvolá obchodní válku. „Jsme extrémně znepokojeni možnými následky“…“a vyzýváme Bílý dům, aby od této politiky odstoupil“ – jak se vyjádřil Ryan. Někteří zákonodárci nevylučují ani legislativní kroky, které by Trumpovi měly zabránit cla uvalit.

Podle informací Washington Postu napsal rezignační dopis praktikující Žid Gary Cohn již loni – poté, co Trump nedokázal jasně odsoudit pochod neonacistů ve Virginii, nakonec však ve funkci zůstal. Až prohraná bitva o cla jej přiměla administrativu definitivně opustit. Jeho odchodem tak svého člověka ztrácejí lidé, kteří se v rámci Trumpovy administrativy snažili prosazovat tradiční politiku volného obchodu.  Nyní se tak obávají, že se zásadně mění mocenská dynamika v rámci Bílého domu a otěže přebírají protekcionisté.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].