pátek 1. 9. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Právě ve čtvrtek uplynulo třicet let od prvního promítání Hříšného tance. Kdo si tenhle kultovní (nebo asi kultovní) film pamatuje, může se ptát, zda je nutné tohle výročí připomínat. Jistě, je to hezký a dojemný film s řadou pěkných písniček, díky němuž víme, že známost se dá začít větou „Přinesla jsem meloun“ a uzavřít „Baby nebude sedět v koutě“. Ale co s tím dál?

Hodně, píše britský The Guardian. Hříšný tanec není jen romantický film, ale hlavně je jen tak mimochodem natolik odvážný, že dneska by v Hollywoodu nejspíš nevznikl. Stačí se na zápletku podívat politicky, jak se říká v jiném, tentokrát českém filmu. A také sociologicky i s trochou nadsázky.

Reklama
Reklama

Takže teenagerka z dobré středostavovské židovské rodiny se v hotelu tahá s katolickým, o poznání starším mužem ve velmi prekérní profesní situaci, který žije z ruky do úst. Bůhví, kolik je Baby let, nepáchá Johnny vlastně zločin? A kdo je v tomhle vztahu „opravdu chlap“? Samozřejmě Baby, protože Johnny sice nosí tílko a má svaly, ale jinak je to pasivní postava, která se nechává vláčet událostmi (pozor, emancipace).

Také bez Baby by jiná postava po zpackaném potratu (pozor, tabu) nejspíš zemřela, pokud by hrdinka nedotáhla svého otce-lékaře vprostřed noci do chatičky pro personál. Mezi další klíčové ingredience, které tvoří zápletku filmu, patří i vzpoura proti rodičovské autoritě, snobství, třídní rozdíly a předsudky.

A jak dodává Guardian, kouzlo Hříšného tance a jeho rozdíl oproti dnešní filmové produkci je v tom, že o ničem z toho film vlastně není. Je to romantický letní příběh, kde jsou všechna zmíněná témata jaksi samozřejmě bokem. Současný Hollywood  - a s tím lze samozřejmě nesouhlasit - by všechno tohle pojednal buď jako nolanovské temné a fantaskní podobenství, nebo vůbec. Případně jako „film, který se vyrovnává s řadou palčivých problémů dneška“ – takže by aspiroval na Oscara, což tvůrce Hřísného tance rozhodně ani nenapadlo.

https://www.youtube.com/watch?v=WpmILPAcRQo

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Bělorusko a Rusko chystají společné vojenské cvičení, které se uskuteční v polovině září. Manévry budou největší od konce studené války - a že se obě země připravují skutečně poctivě, ukázaly i nedávno zveřejněné plány. Běloruská armáda v nich vytvořila tři imaginární státy, odkud má přijít útok: první z nich, Vejšnorie, se nachází na severu Běloruska - a další dva, Vesbarie a Lubenie, zastupují dnešní Litvu, respektive Polsko.

Internet se ovšem okamžitě chopil příležitostia fiktivní Vejšnorie už dnes nevypadá zase tak fiktivně – vtipálci zemi vytvořili vlastní stránku na Wikipedii, na Facebooku zase někdo rozpracoval podrobnou mapu, navrhl design vojenských uniforem a vytvořil vlajku i znak země. Existuje i webová stránka s formulářem pro Bělorusy, kteří by si chtěli zažádat o občanství Vejšnorie; prý už jich tak učinilo několik stovek.

Reklama
Reklama

Vrcholem satirické aktivity je založení twitterového účtu ministerstva zahraničí této země (@Vaisnoria_MFA). Jeho autoři seriozně laděnými komentáři parodují účet ruského ministerstva. Zatím stačili vyhlásit částečnou mobilizaci, zakázat vstup do země běloruskému náčelníkovi generálního štábu či slíbit „med, guláš a špek“ těm vojákům Běloruska, kteří se vzdají.

Některá jejich vyjádření mají navzdory satirickému ladění značně blízko k realistickému popisu situace a odráží se v nich napětí, které momentálně v  regionu panuje. „Je pravděpodobné, že konflikt mezi Vejšnorií a Běloruskem byl vyprovokován Moskvou, která se tak snaží zabránit naší zemi ve vstupu do NATO a Evropské unie,“ říká se v jednom vyjádření, které nápadně připomíná osud Ukrajiny.

Jak také poukazuje server ForeignPolicy, vtípky přicházejí v situaci, kdy východní soused Běloruska eskaluje napětí. Rusko má prý v plánu na cvičení poslat až 100 000 vojáků a 4000 tanků ve snaze dokázat vojenskou dominanci v regionu. Někteří analytici také spekulují, že v době, kdy se hovoří o vzrůstajícím napětí mezi Putinem a prezidentem Alexandrem Lukašenkem, má taková síla Bělorusku připomenout, kde je jeho místo.

https://twitter.com/Vaisnoria_MFA/status/903233491709591554

Reklama
Reklama