Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Rychlé boty Nike znovu otevřely otázku, kdy je sportovní vybavení ještě fér

Eliud Kipchoge při nejrychlejším maratonu v botách VaporFly Elites • Autor: dezeen.com/Nike
Eliud Kipchoge při nejrychlejším maratonu v botách VaporFly Elites • Autor: dezeen.com/Nike

Pokud by existovala obuv, která by člověku umožnila běžet výrazně rychleji než obyčejné boty, bylo by fér obout si ji na běžecký závod? A můžou takové boty-rychloběžky vůbec vzniknout? Novináři z amerického deníku The New York Times vzali tyto dvě otázky jako východisko pro zajímavý článek, který zkoumá jeden konkrétní pár bot, o nichž výrobce tvrdí, že přesně něco takového dokážou.

Řeč je o botách od firmy Nike, konkrétně o modelu Vaporfly. Firma Nike je uvedla na trh přesně před rokem s tvrzením, že umožňují běžet o 4 procenta rychleji než nejlepší dosud vyvinuté závodní boty, které kdy firma vyrobila. Čtyři procenta někomu můžou znít jako málo, ale pro člověka běhajícího maraton za tři hodiny je vyhlídka na vylepšení osobního rekordu o šest minut docela lákavá. Novináři se rozhodli vyzkoumat, jestli je tvrzení firmy Nike o čtyřprocentním zrychlení pravda, nebo jen marketing, jehož cílem bylo prodat co nejvíce těchto poměrně drahých bot; pár stál 250 dolarů. A zjistili, že tvrzení výrobce je dost možná pravdivé.

Autor: NYT/Strava
Autor: NYT/Strava

Novináři při analýze vyšli z veřejných dat v aplikaci Strava, kterou běžci po celém světě používají k zaznamenávání svých výkonů. Aplikaci mají běžci nahranou ve fit- náramku či hodinkách a při tréninku nebo závodu snímá jejich výkon, zaznamenává trasu běhu, rychlost a další parametry. Každý uživatel do aplikace u svého výkonu může připsat také to, v jakých běžel botách – ať už šlo o trénink nebo třeba o maraton v Bostonu, Londýně nebo Praze. Právě kombinace těchto tří parametrů, tedy vzdálenosti, rychlosti a druhu bot, zásadně pomohla redaktorům k vzniku článku.

Díky datům z aplikace Strava získali přístup k poměrně velkému studijnímu vzorku: ve své analýze srovnávají půl milionu různých individuálních výkonů v půlmaratonech a maratonech od roku 2014 až do současnosti. A vyšlo jim, že běžci používající boty Vaporfly skutečně běželi o 3 až 4 procenta rychleji než srovnatelní běžci v jiné obuvi - a o 1 procento rychleji než běžci v druhé nejrychlejší závodní obuvi. Pozoruhodné bylo, že zhruba čtyřprocentní zlepšení u lidí, kteří své staré boty vyměnili za model Vaporfly, se ve výsledcích projevovalo bez ohledu na to, jestli běželi svůj druhý nebo pátý maraton nebo jestli šlo o celkově pomalejší nebo rychlejší závod.

Zjištění vyvolává logickou (a poměrně starou) otázku, odkdy už sportovní náčiní poskytuje sportovci až příliš významnou pomoc. Podobná diskuze se v minulosti vedla například u rychlostních plavců, kteří jednu dobu začali používat obleky ze speciálního urychlujícího materiálu. V minulosti byly také zakázány golfové míčky, které létaly příliš přímo na jamku. V americkém fotbalu se zase nesmí používat speciální lepkavá mast, která umožňovala lépe chytat vzduchem letící míč.

U bot Vaporfly je klíčovým prvkem střed jejich podrážky vyrobený z uhlíku, který při každém odražení jemně „vymrští“ běžce od země směrem vpřed. Tento zrychlující prvek se ovšem poměrně rychle opotřebuje: někteří běžci tvrdí, že po 100 mílích efekt mizí. Dokud však funguje, evidentně běžcům pomáhá - například Keňan Eliud Kipchoge v nich zaběhl nejrychlejší maraton historie, i když čas nestalčil pod plánvané dvě hodiny.

A pokud je bota evidentně rychlejší než ostatní, měly by být Vaporfly na oficiálních závodech zakázané? O případném zákazu by rozhodovala Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Ta má však ohledně bot celkem vágní pravidla. „Boty nesmějí být konstruované tak, aby dávaly běžcům neférovou výhodu nebo asistenci,“ uvádí se v nich, ale nespecifikují, jak by taková asistence mohla vypadat. Nicméně uvádějí rovněž, že bota musí být „v rozumné míře dostupná pro všechny ve sportovním duchu atletiky“. To u modelu Vaporfly úplně neplatí - první várka se rychle vyprodala a dnes se na sekundárním trhu dají sehnat za 400 dolarů za pár a za víc. Nejnovější verze boty nazvaná Elite Flyprint se pak prodávala v omezeném množství před londýnským maratonem v roce 2018 za zhruba 650 dolarů.

Na dotaz NYT, jestli obuv Vaporfly splňuje pravidla, odpověděl mluvčí Nike, že tento model „vyhovuje všem požadavkům IAAF a není u něj potřeba zvláštního prozkoumání nebo souhlasu asociace“. Mluvčí IAAF Yannis Nikolaou pak pro deník uvedl, že Vaporfly rozhodně jsou legální. Ovšem dodal, že přesnější by bylo říci, že neexistují důkazy o tom, že by byly nelegální: „K tomu, abychom mohli říci, že nějaká bota nevyhovuje, potřebujeme důkaz. A ten nám zatím nikdo nepřinesl.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].