Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Politika

Rumunsko nemá vládu. Premiér už nechtěl být loutkou

Sorin Grindeanu • Autor: REUTERS
Sorin Grindeanu • Autor: REUTERS

V dubnu rumunská vláda jen tak tak ustála masové protesty, které žádaly její odstoupení (statisíce lidí vyšly do ulic kvůli vcelku nezakryté snaze vládnoucích sociálních demokratů udělat tlustou čáru beztrestnosti za vlastními korupčními skandály). Ovšem ustála je. Teď se Rumunsko, veledůležitá členská země Unie, do zmatků propadla znovu, píše server Politico.eu Přeživší vláda se rozpadla. A není jasné, proč přesně, ani co bude dál.

V Rumunsku až do tohoto týdne fungoval zvláštní systém skryté vlády. Nejmocnější muž země a šéf vládnoucích socialistů (PSD) Liviu Dragnea není premiérem, protože je pravomocně odsouzen za podvody, a to je v Rumunsku legální překážka pro vykonávání premiérské funkce. Jak byli všichni (a tehdy nejspíš správně) přesvědčeni, rumunský předseda vlády Sorin Grindeanu je jen nastrčená postava, skrz kterou fakticky vládne Dragnea. Ostatně nenavrhl do funkce jen spolustraníka Grindeanua, ale i všechny ostatní členy kabinetu za PSD.

Teď ovšem nejen koaliční partner, liberálové, ale i sama PSD vypověděla vládě důvěru, tedy své vlastní vládě. Oficiálním důvodem je, že vláda neplní, co si předsevzala ve svém programu. Premiér Grindeanu na to říká, že plán existuje, ale splněný má být v průběhu roku 2018, takže nechápe, za co ho kdo odvolává. A Dragneu obviňuje, že chce jen uzurpovat ještě více moci pro sebe.

Což je nejspíš klíčová věta, protože loutkový politik takhle nemluví. Pozorovatelé odhadují, že Grindeanu získal sebevědomí a osamostatnil se. Což se šéfovi strany v pozadí nemůže líbit. Nařídil prý proto svým ostatním ministrům, ať podají demisi, což údajně udělali. Premiér ale oponuje, že mu rezignační dopis ještě nedošel. Zapřísahá se, že na funkci mu nesejde a odstoupí rád, pokud dostane od prezidenta Klause Iohannise záruku, že i další jmenovaný premiér bude z jeho mateřské PSD. Což může být taktický tah: Iohannis je odpůrcem současné vlády, morálně podporoval nedávné protesty a - jemně řečeno -  vládnoucí PSD rozhodně nepřeje vše dobré. Výsledek politické krize je tedy nejistý.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].