Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Rocker Alice Cooper našel na půdě zapomenutý obraz od Andyho Warhola

Nezapomněli jste, co máte na půdě ve skříni? Alkoholem a kokainem uondaný šťastlivec Alice Cooper takhle mezi odloženými věcmi po letech našel svůj dávno koupený a hned zapomenutý obraz od legendy pop-artu Andy Warhola.

Jak píše server Daily Beast v téhle veselé prázdninové historce – na většinu nákupů pořízených v opilosti je lepší zapomenout. Ale to není případ, se kterým se teď pochlubil rokenrolový démon Alice Cooper. Ten na své cestě životním mejdanem sestávajícím z nekončících koktejlů alkoholu a drog zapomněl, co má doma ve skříňce. Až po čtyřiceti letech to při náhodném úklidu vypadlo na jeho blízké: smotané plátno s obrazem Andy Warhola Elektrické křeslo, v dnešních cenách za zhruba 11 miliónů dolarů - cca čtvrt miliardy korun. V roce 1972 obraz pro Coopera koupila jeho tehdejší přítelkyně Cindy Lang za dva a půl tisíce dolarů. Sťatý Cooper ale strčil roli ve sklepě do skříně a zapomněl na ni. Krátce poté byl pak na nějaký čas hospitalizován v psychiatrické léčebně.

Podle pamětníků se Cooper s Warholem seznámil v New Yorku počátkem sedmdesátých let a na čas se stali velkými kumpány. V té době zpěvák během svého vystoupení podstupoval na jevišti mimo jiné „popravu“ na elektrickém křesle. Jeho přítelkyni proto zaujalo, když Warhol přišel se sérií svých Elektrických křesel - tisků vytvořených na základě novinové fotografie z ledna 1953 zachycující elektrické křeslo, na kterém byli v Sing-Singu popraveni manželé Julius a Ethel Rosenbergovi za vyzrazení atomových tajemství Sovětskému svazu. Cindy Lang dostala nápad jedno z Warholových křesel koupit pro svého milého.

Andy Warhol tehdy ještě nebyl ‚Andy Warhol‘ a celá ta doba byl jeden vír chlastu a drog.

„Přišla za mnou pro dva a půl tisíce, že koupí ten obraz,“ zavzpomínal si teď Cooperův manažer Shep Gordon v Guardianu. Langová (která zemřela letos v lednu ve věku 67 let) za ty peníze pak koupila Elektrické křeslo v červené barvě. „V té době si vůbec nikdo nemyslel, že to má nějakou reálnou hodnotu,“ cituje Daily Beast manažera Gordona. „Andy Warhol tehdy ještě nebyl ‚Andy Warhol‘ a celá ta doba byl jeden vír chlastu a drog.“

Po propuštění z blázince se Cooper odstěhoval z New Yorku do Los Angeles a většinu věcí nechal v pronajatém skladě. Tam se taky svinuté plátno našlo, když se Gordon při náhodném setkání s jedním galeristou rozpomněl na dávný nákup. Warholovský expert Richard Polsky je přesvědčený, že nalezené dílo je na 100 procent pravé a dobu jeho vzniku odhaduje na rok 1964 nebo 1965. „Ta historka s nákupem vypadá logicky. Dnes už si neumíme představit, jak malou hodnotu Warholovo umění tehdy mělo - - dva a půl tisíce byla běžná cena. Proč by za to Andy prodával padělek? Udělal těch elektrických křesel spoustu a moc se neprodávaly. Nebyly dekorativní v tom běžném slova smyslu. Je to hodně brutální obraz.“

Nejvyšší dosud vyplacenou částku za nákup Warholova Elektrického křesla ohlásila aukční síť Christie's předloni: zelená verze z roku 1964 se prodala za 11,6 miliónu dolarů. „To myslíš vážně?“ vytřeštil prý Cooper oči, když mu to jeho bývalý manažer přišel říct. „Něco takového nechci mít doma.“ A dal svinuté plátno znovu do úschovny.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].