pátek 28. 7. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Američtí republikáni a “jejich” prezident Donald Trump si v noci dokázali vstřelit neuvěřitelný vlastní gól. Po sedmi letech hysterického odmítání Obamovy reformy zdravotnictví (přezdívané Obamacare), poté, co celé kampaně republikánských politiků stály na slibu, že snaha zavést v zemi systém blížící se všeobecnému zdravotnímu pojištění bude zrušen, a poté, co Donald Trump slíbil zničit Obamacare první den v úřadě a nahradit ji “novou, krásnou zdravotní péčí”, nedokázali po měsících handrkování zákon ani zrušit, ani ničím nahradit. Zápas vyvrcholil ranním hlasováním, v němž republikáni za přispění třech svých zákonodárců prohráli. Rozhodující hlas odevzdal s palcem obráceným k zemi nemocný senátor John McCain.

Hlavním problémem republikánů je skutečnost, že Obamacare neumí ničím nahradit. “Problém s nahrazením (Obamacare) spočívá v tom, že neexistuje žádná schůdná konzervativní varianta”, píší Financial Times. “Samotná Obamacare byla konzervativní reformou. Její základní body stály na plánu vypracovaném v 90. letech konzervativním think-tankem Heritage Foundation jako alternativa k mnohem více dirigistickému plánu Hillary Clinton.”

Reklama
Reklama

Ačkoliv si to totiž mnozí buď nepamatují, nebo z politických důvodů dodnes líčí Obamu jako radikálně levicového prezidenta, senátor z Illinois původně kandidoval z pozice napravo od Hillary Clinton, netajil se obdivem k Ronaldu Reaganovi a volnému obchodu. Jeho “socialistická” zdravotní reforma by byla v Evropě nejspíš považována za vrchol kapitalistické necitlivosti. A právě neschopnost republikánů přijít s jakoukoliv smysluplnou alternativou je toho nejlepším důkazem. Republikáni si z útoků na Obamacare vytvořili politický fetiš a pod jeho praporem táhli léta do zavilého a celkem nesmyslného boje.

Experti rychle spočítali, že tah připraví o pojištění dobře 20 miliónů Američanů.

Tweetni to

Jsme vlastně svědky fascinující porážky prázdné populistické rétoriky. Reforma zdravotnictví je dost složitá na to, aby o ní bylo možné vykládat na mítincích prakticky cokoliv. Autor menu si dobře pamatuje, že i dnešní “hrdina” John McCain během kampaně v roce 2008 republikánským voličům líčil, jak v evropských či kanadských nemocnicích pacienti umírají kvůli tomu, že jim neefektivní socialistické zdravotnictví není schopno zajistit dostatečnou péči. Pohled do statistik Světové zdravotnické organizace říká často pravý opak, kdo z voličů by se v nich ale prohraboval.

Překvapující také je, jak rychle a zásadně se proměnilo v Americe veřejné mínění. Nadávání na nedokonalé zdravotnictví ještě fungovalo, když ale začali republikáni skutečně usilovat o zrušení dnešního stavu, experti rychle spočítali, že tah připraví o pojištění 20 miliónů Američanů. Podpora Trumpova úsilí se rázem propadla na 12 %, republikánští senátoři se kvůli odporu dokonce začali vyhýbat setkáním s voliči ve vlastních okrscích.

Deník The New York Times minulý týden reportoval, jak voliči, kteří dříve nesnášeli Obamu a s ním i jeho zákon, rychle změnili názor. I tady se říká, že podpora Obamacare není ani tak motivována láskou k existující podobě amerického zdravotnictví, ale hrůzou z toho, co by ji mohlo nahradit. Republikáni sami sebe vmanévrovali do situace, ze které se budou vysekávat jenom velmi obtížně. Trump tvrdí, že teď nechá Obamacare bez dozoru zahnívat tak dlouho, až se sama rozpadne - reforma má svá problematická místa a potřebuje úpravy. Jinými slovy, proti vůli většiny požene situaci do stavu, kdy se začne hroutit celý systém americké zdravotní péče. Tomu už se říká radikalismus.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/890820505330212864

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

O dostupném parkování ve městech a jeho zhoubnosti nedávno zveřejnil text britský týdeník Economist (a Respekt ho přetiskl, takže tady je anglický originál a tady český překlad). V zásadě říká, že dostatek parkovacích míst ve městech není žádná výhoda, nýbrž důvod, proč se města rozlézají, znečišťují a cena bydlení roste. Největší město Severní Ameriky a hlavní město Mexika, Mexico City, si to vzalo k srdci, píše server Wired. Jeho příklad je ale zajímavý globálně (třeba i pro Prahu), protože některé věci jsou všude na světě stejné.

MC má k novým opatřením pádné důvody. Statistiky se různí, ale co se týče dopravních zácp, v žádné na tom není dobře - buď je úplně nejzacpanějším městem na světě, anebo dvanáctým v pořadí. To je jedna věc. Druhou je zvyšující se cena bydlení ve městě. Bohatá střední třída se v předchozích dekádách odstěhovala na předměstí (kde může nerušeně grilovat, sekat trávník a také zažívat traumata jako ve filmech Americká krása nebo Donnie Darko) a centrum začali obývat chudší obyvatelé města. Trend se obrací, bydlet ve městě je zase víc v kurzu než na jeho kraji, a bohatí se vrací. Vytlačují tak méně movité sousedy na okraj, protože míst k bydlení je nedostatek. To podle radních není dobře.

Reklama
Reklama

Cestou k ohleduplnější automobilové dopravě ve městech jsou pouze a jenom omezení.

Tweetni to

Míst je nedostatek, protože lidé mohou žít ledaskde, ale rozhodně ne na parkovacích místech. Ta přitom zabírají značnou plochu, protože stavitelé domů při stavbách nebo rekonstrukcích zavazují městské vyhlášky vybavit byty patřičným počtem parkovacích míst. Tahle vyhláška se teď ruší, respektive se otáčí. Namísto minimální rozlohy parkovací plochy stanovuje maximální plochu, jíž není možné překročit.

Toto opatření má navýšit prostor pro nové byty, ulevit poptávce a snížit ceny. Parkovací místa, jako každý nástroj na zpohodlnění dopravy, navíc fungují tak, jak urbanisté už dlouho říkají: přinášejí prostě víc aut. Cestou k ohleduplnější automobilové dopravě ve městech nejsou lepší a větší tunely nebo nenápadnější parkovací domy, ale pouze a jenom omezení.

MC se tak vědomě snaží uplést bič i na sebe. Jestliže obyvatelům omezí možnost jezdit autem, bude jim muset nabídnout dobrou alternativu, hlavně rychlou a spolehlivou veřejnou dopravu. Tlak nespokojených obyvatel bude jistě účinnější pohon než vědomí, že “něco by se mělo udělat, protože je to fajn, ale nijak to nespěchá”.