0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu3. 12. 20162 minuty

Punková kremace připomínala spíš marketingový trik

Joe Corre • Autor: Profimedia, Alamy

Když na to přijde, co je vlastně víc punk než dobře vymyšlená PR kampaň pro trapné pálení věcí, kterého se zúčastní jen znudění novináři? - Tak se vcelku trefně ptá Oscar Rickett ve velmi jízlivé a ironické reportáži Hlupák na řece napsané pro server Noisey, která zachycuje pálení punkových memorabilií v hodnotě pěti milionů liber na řece Temži.

K této akci se odhodlal Joe Correé – milionář, zakladatel módní značky Agent Provocateur a syn manažera Sex Pistols Malcolma McLarena a módní návrhářky Vivienne Westwood. Právě z jeho archivu pocházejí všechny dobové předměty, které vzaly za své v plamenech u příležitosti čtyřicátého výročí vydání přelomového singlu Sex Pistols, Anarchy in the UK.

Reklama

Corré se k tomuto kroku rozhodl na protest proti oficiálním poctám, jimž se letos punku v Londýně dostává, a tvrdí: „Punk nikdy neměl být nostalgický – a nenaučíš se být punkáčem na workshopu v Muzeu Londýna,“ rozčiloval se. „Punk se stal jen dalším marketingovým nástrojem, který vám má prodat, co ve skutečnosti nepotřebujete.“

Pálení punkových memorabilií na Temži • Autor: REUTERS
Pálení punkových memorabilií na Temži • Autor: REUTERS

Na tom je dost pravdy, ale Corrého gesto a průběh „punkové kremace“ budí spíš rozpaky a působí přesně jako marketingový trik. Celé události kromě novinářů, kteří tam byli z povinnosti, rozhodně nepřihlížely davy. Reportér Rickett na místě narazil spíše na blahobytné pozdní čtyřicátníky, kteří pracují v kreativním byznysu a mohou si dovolit třeba kožich z medvědí kožešiny, než že by se tam vyskytovali novodobí punks. K akci se navíc s despektem vyjádřil i někdejší frontman Sex Pistols, Johnny Rotten.

Podle zmatečného proslovu Corrého matky Vivienne Westwood, která řečnila z okna patrového autobusu, mělo toto gesto upozornit na změny klimatu. Při tom všem kouři to ovšem působilo přinejmenším paradoxně. Nakonec se tak ukázalo, že mnohem prospěšnější by bylo, kdyby Corré celou kolekci punkových památek vydražil a výtěžek věnoval na libovolnou charitu. Za pět milionů liber by se dalo pořídit namátkou třeba 28 tisíc kytar.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].