Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Průzkum: ANO zůstává jasným favoritem, Okamura a Piráti míří do sněmovny

Jedna z obdivovatelek Tomia Okamury • Autor: Milan Jaroš
Jedna z obdivovatelek Tomia Okamury • Autor: Milan Jaroš

Centrum pro výzkum veřejného mínění zveřejnilo odhad stranických preferencí a volební model za letošní září. Na prvním místě se opět objevilo hnutí ANO s téměř 31 procenty, nicméně oproti červnovým predikcím od stejné agentury mu výsledek mírně klesl. Vypadá to, že kauza Čapí hnízdo a vydání předsedy strany Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání hnutí nepatrně uškodily; v červnovém průzkumu totiž ANO obdrželo 34 procent.

Na druhém místě se necelý měsíc před parlamentními volbami do Poslanecké sněmovny umístila ČSSD s 13 procenty, následována KSČM (11 procent) a ODS (9 procent). Výrazný vzestup zaznamenala Okamurova SPD a Piráti, kteří by se dostali do Poslanecké sněmovny společně s lidovci. Naopak TOP 09 by s necelými 4,5 procenty zůstala těsně před branami parlamentu. Preference hnutí STAN se stále pohybují okolo tří procent.

Co se volební účasti týče, přes 60 procent občanů odpovědělo, že se říjnových voleb chystá zúčastnit. Devatenáct procent voličů se prozatím nerozhodlo, zda k volebním urnám na podzim dorazí – pokud by tak učinili, nejčastěji by volili ANO, ČSSD nebo KSČM.

Autor: CVVM
Autor: CVVM

Volební preference představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám a simuluji rozvržení voličských hlasů v nadcházejících volbách při současných preferencích.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].