Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Prince bojoval proti internetu, teď se jeho klipy objevily na YouTube

Prince • Autor: Profimedia, Uppa entertainment
Prince • Autor: Profimedia, Uppa entertainment

„Internet skončil pro každého, kdo by chtěl za hudbu dostat zaplaceno, to jsem předpověděl správně. Jmenujte mi jednoho hudebníka, který zbohatl z digitálních prodejů,“ prohlásil zpěvák Prince rok před svou smrtí (zemřel v dubnu 2016). To již razantní postoj bojovníka proti nespravedlnostem hudebních společností v době internetu potvrdil tím, že veškerá jeho hudba z webů zmizela. V listopadu 2014 zakázal zveřejnění všech nahrávek v online radiích a streamovacích aplikacích jako Spotify nebo Deezer – dostat se k jeho hudbě bylo možné jedině přes iTunes nebo Tidal, streamovací společnost vlastněnou rapperem Jay Z.

Web Noisey ale píše, že nyní se to mění. Nedávno se jeho alba objevila na službě Spotify a nyní se na YouTube objevil jeho oficiální kanál. Ten odkazuje na reedici kultovní desky osmdesátých let Purple Rain, která vyšla minulý týden. Zatím jsou sice k dispozici pouze videoklipy a nahrávky vystoupení z tohoto období, ale pravděpodobně je otázkou času, kdy budou přibývat další klipy. Fanoušci jsou ze zveřejnění nadšení, je ovšem silně diskutabilní, zda to je cesta, kterou by prosazoval sám Prince. Jeho vztah k hudbě na internetu a roli umělců v éře digitálních technologií byl víc než komplikovaný.

Prince si slovy ohledně zveřejňování hudby na internetu vysloužil status zarytého odpůrce nových technologií. V sérii tweetů například označil streaming za výmluvy nahrávacích společností pro to, aby platili umělcům méně, přičemž sami berou dvakrát tolik, než kdy předtím. V rozhovoru pro Daily Mirror v roce 2010 řekl, že nevidí důvod, aby umisťoval svoji novou hudbu volně na iTunes nebo kamkoliv jinam: nikdo mu za to předem nezaplatí, a pak se na něj ještě rozzlobí, když k veškeré jeho hudbě nemají přístup. Tuto image podporoval, jak jen mohl, třeba tím, když zažaloval o 22 milionů dolarů fanoušky, kteří na internetu zveřejnili tajně nahraný materiál z jeho koncertů.

Přesto všechno Prince nelze označovat černobíle jako bojovníka proti hudbě na internetu. Na začátku milénia dokonce spustil jako jeden z prvních popových umělců webovou službu. Na stránce NPGMusicClub zveřejňoval exkluzivní nahrávky a její odběratelé měli přístup k prodeji vstupenek na jeho koncerty. Princovým hlavním důvod pro odmítání streamingu i YouTube byl podle novináře Gilliana Brandsettera boj o kontrolu nad vlastní tvorbou.

Jeho komplikovaný vztah s nahrávacími společnostmi se celý život točil kolem toho, zda o distribuci hudby mají rozhodovat sami umělci - nebo společnosti, které na manipulaci s nahrávkami vydělávají. V pořadu Arsenio Hall Show v roce 2014 Prince řekl, že je důležité, aby veřejně vystoupili odvážní lidé s opačným názorem na přístup labelů k umělcům. Pod vlivem jeho názorů se pak postupně vymezovali vůči hudebnímu byznysu i další hudebníci jako Jay Z nebo Taylor Swift. A směrem, který vytýčil, se debata o nahrávacích společnostech v éře digitálních technologií ubírá dodnes.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].