Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Polovina Britů kvůli internetu zanedbává své povinnosti

Pravidelný výběr ze zahraničních médií: Útrapy Jihoafrické republiky • Britové na internetu • Jak Tunisko proměnilo arabské jaro • Dredy v Iowě

Wall Street Journal včera přinesl delší reportáž o škole, která stála v 70. a 80. letech včele odporu proti jihoafrickému apartheidu. Orlando West High School, která leží jen kousek od bývalého domu Nelsona Mandely v Sowetu, na tom po 22 letech demokracie není dobře. „Vzdělávací systém byl špatný, a teď je ještě horší,“ bilancuje minulé roky Benjamin Chiloane, který jako středoškolák demonstroval proti rasistickému režimu a dnes na Orlando West učí angličtinu.

Jihoafrická republika toho za minulé roky zvládla dost: prakticky vymýtila negramotnost, postavila tři milionu domků pro chudé, vytvořila sociální síť chránící 17 milionů lidí před extrémní chudobou, do dříve zanedbávaných oblastí dovedla elektřinu a pitnou vodu, vlivem její politiky vznikla nová, městská černošská střední třída a elita. Ovšem na poli školství (a také v boji s násilnou kriminalitou) svobodný režim zatím selhává.

Na školním dvorku Orlando West se prodávají drogy, polovina studentů školu nedokončí, spousta učitelů nechodí na hodiny. Osnovy jsou zastaralé a nepřipraví mladé lidi na pracovní trh sužovaný odnepaměti vysokou nezaměstnaností. Studentům i proto chybí pořádná motivace ke studiu a není v tomto ohledu překvapivé, že mladí Jihoafričané i kvůli svým špatným vyhlídkám (a špatnému vzdělání) ve volbách stále častěji hlasují pro populistickou stranu, která slibuje znárodňování dolů a pozemků bílých farmářů.

Ale skoro žádný příběh není jen temný a negativní. Tak například ambiciozní studenti Orlando West chodí po škole na doučování. Nabízí ho už tři roky zdarma například jedna z bývalých učitelek a chodí k ní třeba Sibonelo, který chce být první botanikem ze Soweta. „Mandela a Africký národní kongres toho hodně zlepšili. Ale ne dost, je na mě to dokončit.“

Stále prodlužující se čas strávený online vede k únavě, zanedbávaní domácích prací a k menšímu času strávenému s přáteli a rodinou. Ukazuje to nová britská studie agentury Ofcom, která popisuje, k čemu lidé čas strávený na internetu využívají. Zjistila mimo jiné, že třetina Britů, tedy asi 15 miliónů lidí, vyzkoušela digitální detox.

V průměru tráví dospělý Brit na internetu 25 hodin týdně, což je oproti devíti hodinám v roce 2005 markantní rozdíl. Zároveň tři čtvrtiny britských uživatelů tvrdí, že je internet důležitý pro jejich každodenní život; 59 % z nich dokonce přiznalo, že jsou na svých přístrojích, na nichž konzumují online obsah, závislí.

Studie, které se účastnilo 2050 dospělých a 500 teenagerů, rovněž zjistila, že pro více než třetinu z nich je těžké se od internetu odpojit, a skoro polovina se cítí ztracena, když se nemohou k internetu připojit. Čtvrtina všech respondentů také potvrdila, že do nich kvůli používání chytrého telefonu alespoň jednou týdně někdo vrazí - a více než čtvrtina si někdy psala člověkem, který seděl ve stejné místnosti.

Většina z dotazovaných má ovšem ze své posedlosti internetem obavy. Čtyři z deseti si myslí, že tráví příliš mnoho času online, a 41 % uvádí, že na internetu tráví více času, než mají v úmyslu. Skoro polovina z nich (48 %) si rovněž myslí, že kvůli internetu zanedbávají své domácí povinnosti, podobné procento (47 %) ho viní z nedostatku spánku a následné únavy a 13 % tvrdí, že kvůli internetu přišli alespoň jednou pozdě do práce.

V Iowě není od minulého měsíce pletení vlasů do dredů bez potřebné licence trestným činem. O zákonnou novelu se zasadila kadeřnice Aicheria Bell, která společně s kolegyní Achan Agit podala na podzim minulého roku žalobu na státní kosmetologickou radu státu Iowa.

Dredy • Autor: Götz Widmann/Wikimedia Commons
Dredy • Autor: Götz Widmann/Wikimedia Commons

Kadeřnicím se totiž nelíbilo, že v případě, že chtěly svým zákazníkům dělat dredy, musely nejenom vystudovat střední školu, ale ještě navíc získat speciální licenci. Její získání přitom zabere na 2100 hodin praxe a stojí až 22 000 dolarů (přibližně 530 000 korun). Od června se však díky kadeřnické žalobě stačí k zaplétání dredů jednoduše zaregistrovat.

Přidělování licencí na „dredování“ se v USA stát od státu diametrálně odlišuje. Například v Arizoně a Delawaru není žádná licence potřeba. Naopak v Montaně nebo Jižní Dakotě je nutných „odplést“ 2000 hodin dredů.

„Tunisko odvolalo svého premiéra. Pokud jste tu zprávu přehlédli, tak je to jen dalším důkazem toho, že severoafrická země zůstává jediným úspěšným příběhem Arabského jara,“ píše The Wall Street Journal ve svém včerejším komentáři. Premiér Essid prohrál hlasování o nedůvěře, protože nedokázal naplnit sliby ekonomického růstu a zlepšit bezpečnostní situaci v zemi. Ovšem odstoupil v klidu, s respektem k nové ústavě v zemi a od poslanců za to dostal potlesk vestoje. „Jeho mírumilovný odchod je další z řady milníků poslední doby: například schválení sekulární ústavy, duchu spolupráce mezi hlavními politickými stranami nebo rozhodnutí přední strany Ennahda vzdát se své islamistické identity,“ píše Wall Street Journal ve své chvále Tuniska.

O posledním bodě, tedy proměně původně islamistického opozičního hnutí Ennahda si můžete číst na The Washington Post.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].