Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Orbán chce z Maďarska vyštípat Sorosovu univerzitu. Reakce světa je nečekaně silná

George Soros • Autor: REUTERS
George Soros • Autor: REUTERS

Zpráva, že vláda maďarského premiéra Viktora Orbána chce z Budapešti vyštípat Středoevropskou univerzitu (CEU), kterou financuje George Soros, není blesk z čistého nebe. Útok orbánovské vlády na nevládní organizace a na Sorose -  jako štědrého financiéra mnohých z nich - trvá už nějakou dobu. Zadruhé, útoky provládních maďarských sil na CEU - zatím jen v podobě cvičného nástřelu - probíhaly už od poloviny února.

Skutečný dělostřelecký granát nicméně Orbánův kabinet vystřelil až nyní, a to s návrhem novely zákona o vzdělávání, respektive jejím uvedením v platnost. Ta říká, že žádná škola, která je registrovaná v zahraničí a zároveň nemá kampus jinde než v Maďarsku, nesmí v maďarském systému fungovat. Velmi komplikovaná konstrukce je namířená právě a pouze proti CEU: ta je registrovaná ve státě New York a kampus má jen v Maďarsku. S platností novely je to považováno za podvod.

Orbán nejspíš spoléhá na to, že americká vysoká škola placená Sorosem nebude mít u vlastní vlády zastání, když její šéf Donald Trump na Sorose a nevládní sektor útočí podobně jako Orbán. Jak ale připomíná opoziční server Hungarian Spectrum, kalkulace nemusí vyjít. Americká ambasáda v Budapešti vydala dost ostré protestní prohlášení; tak ostré, že muselo být schválené washingtonským ministerstvem.

Za CEU se navíc postavili ambasadoři několika zemí (Spojených států, Kanady, Německa, Švédska, Nizozemí a Rumunska). Z domácích zastánců je to třeba šéf maďarské akademie věd. A další potíž v budapešťském plánu: podpora CEU za oceánem jde napříč stranami, jsou v ní zaangažovaní jak demokraté, tak republikáni.

Útok na jednu univerzitu tedy nemusí být úspěšný. Budapešti to přejme. Na druhou stranu, pokud by se CEU rozhodla Maďarsko opustit, mohla by třeba konečně zakotvit v Praze či Brně či kdekoliv jinde v Česku, jak byl ostatně původní záměr. Teď jen, jestli by o to CEU ještě stála.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].